Real Madrid pierde partida tur cu PSG din optimile UCL, gol Mbappe în ultima fază a meciului

16 Februarie 2022

Optimile UEFA Champions League au debutat marți cu partidele dintre PSG v Real Madrid, scor 1-0 și Sportng v Mannchester City, scor 0-5. În partida de pe stadionul Parc des Princes din Paris, victoria echipei PSG obținută deabia în ultimul minut de joc al prelungirilor, prin golul lui Kylian Mbappe, a fost una meritată, francezii au dominat partida, au avut posesie mai bună și și-au creat nenumărate ocazii de gol.

În minutul 62, PSG a beneficiat de un penalti, pe care Lionel Messi l-a și ratat, mai precis portarul echipei Real Madrid, Thibaut Courtois a reușit să respingă. Mai trebuie spus că, după introducerea lui Neymar, în minutul 72, în locul lui Di Maria, acțiunile de atac ale celor de la PSG, au căpătat o mai mare viteză și acurateșe, golul lui Mbappe, a fost ca urmare a pasei lui Neymar.

Cu golul marcat, Mbappe are un total de 5 goluri și alături de Messi, care are tot 5 goluri, sunt golgheterii la zi al echipei PSG, în această ediție a Champions League. În această partidă, Leo Messi a avut o evoluție destul de ștearsă, practic nu i-a ieșit mai nimic, după ratarea penalty-ului, a mai executat slab o lovitură liberă de la 22 metri.

Partida retur dintre cele două echipe este programată pe data de 9 martie și va avea loc pe stadionul Santiago Bernabéu, începând cu orele 22:00. La formația gazdă, nu va evolua Casemiro, care va fi suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Fanii madrileni așteaptă victoria în partida retur, după jocul slab din partida de marți, în care Real Madrid, nu a reușit să trimită spre poarta lui Donnaruma, niciun șut.

Declarația antrenorului echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, după înfrângerea cu PSG

După jocul cu PSG, antrenorul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti a declarat, conform site-ului oficial al clubului madrilen, următoarele: „Am fost făcuți să suferim. Ne-am descurcat destul de bine în defensivă. Nu am fost foarte agresivi și nu am reușit să performăm când eram în posesie. Ne-am chinuit foarte mult să depășim pressing-ul lui PSG în jumătatea noastră și de aceea nu ne-am creat ocazii clare. Ne-am chinuit să ieșim din jumătatea noastră și nu am reușit să scoatem mingea pentru Asensio și Vini Jr., în timp ce Karim nu a avut nicio șansă să intre pe minge. Nu există o explicație elegantă pentru asta. Așa s-a jucat. Nu ne-am descurcat așa cum ne-am dorit în posesie. Acum ne confruntăm în retur pe terenul nostru și nu avem această îngrijorare cu privire la regula golurilor în deplasare. Asta ar putea ajunge să ne ajute. Ar trebui sa fim optimisti? PSG are clar un mic avantaj și sper că nu se dovedește suficient în jocul de la Bernabéu. Sunt optimist pentru că vom ieși acolo cu 11 jucători și 50.000 de fani în Bernabéu. De aceea sunt optimist.”

În uvertura etapei a 23-a, se vor confrunta Sepsi și U Craiova, vineri de la orele 20:00