Nae Manea: Contactul cu prima ligă e destul de greu pentru unii

Zenit a invins-o cu 5-0 pe Nordsjaelland si merge in play-off

Zenit-in-play-offBucuresti, 08 august 2013. Zenit Sankt Petersburg a castigat cu 5-0 pe teren propriu in fata celor de la Nordsjaelland in cadrul turului trei din calificarile Ligii Campionilor.

Miercuri seara, vicecampioana Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, a primit vizita vicecampioanei din Danemarca, Nordsjaeeland, in cadrul mansei retur a turului trei din calificarile Ligii Campionilor. In meciul din tur, rusii au castigat cu 1-0 si astfel erau mari favoriti la calificarea in play-off. Si acum tot echipa din Rusia a fost mai buna, iar potrivit unui comentariu live de fotbal de la de la bet, aceasta a deschis scorul in minutul 26 prin Shirokov. A fost singurul gol marcat in prima repriza. Dupa pauza rusii s-au dezlantuit, marcand prima data in minutul 50 prin Hulk, iar apoi in minutele 62 si 68 Danny si Arshavin au dus scorul la 4-0 in favoarea echipei lor. In minutul 74 danezii au avut sansa sa marcheze golul de onoare dupa ce Neto a facut un penalty in urma careia a fost eliminat. Din pacate pentru Nordsjaelland, Stokholm l-a ratat. In minutele de prelungire ale meciului, Zenit a mai inscris o data prin Shirokov, stabilind scorul final, 5-0.

Au fost si unele rezultate mai putin asteptate inregistrate miercuri in turul trei de calificare din Liga Campionilor,  printre care remiza a celor de la Austria Viena in deplasarea de la Hafnarfjordur. In plus echipa austriaca l-a pierdut pentru play-off pe Suttner care a primit cartonas rosu in minutul 62. Cel mai surprinzator rezultat a avut loc insa in Ucraina, unde Metalist Harkov a remizat 1-1 cu PAOK Salonic. Totusi ucrainienii s-au calificat mai departe deoarece in tur s-au impus in Grecia cu 2-0.