Victorie de moral pentru Fiorentina, cu Sassuolo, înaintea disputării finalei Conference League

03 iunie 2023

Cu cinci zile înaintea disputării finalei Conference League, cu West Ham, formația Fiorentina a învins în deplasare Sassuolo, scor 3-1, fiind o victorie de moral pentru jucătorii lui Vincenzo Italiano. Toate golurile au fost marcate în repriza secundă.

Pentru Sassuolo a marcat Domenico Berardi, minutul 71, din penalti, iar golurile echipei Fiorentina, au fost înscrise de Arthur Cabral, minutul 46, Riccardo Saonara, minutul 79 și Nicolas Gonzales, minutul 83. Domenico Berardi și Arthur Cabral, sunt golghetrii celor două âechipe, după ultima etapă de campionat, având câte 12 goluri, respectiv 8 goluri.

Trebuie menționat că, echipa Sassuolo a terminat partida în 9 oameni, după eliminările lui Tressoldi, minutul 81, pentru cumul de cartonașe galbene și Rigerio, minutul 87, pentru proteste, după ce au primit câte un cartonaș roșu, din partea centralului Matteo Marchetti.

Fiorentina termină actuala ediție de campionat din Serie A, pe locul 8, cu 56 puncte, iar Sassuolo, pe locul 13, cu 45 puncte, fiind posibil să mai piardă cel puțin un loc, după disputarea tuturor meciurilor ale etapei a 38-a.

Reamintim că, miercuri 7 iunie, începând cu orele 22:00, va avea loc finala Conference League, dintre Fiorentina și West Ham, ce se va disputa la Praga, pe Eden Arena. În semifinale, Fiorentina a eliminat Basel, scor general 4-3, iar West Ham a învins AZ Alkmaar, scor general 3-1, după victorii în ambele manșe.