Valencia a fost umilita acasa de Real Madrid

cristiano-ronaldo-7Bucuresti, 10 ian. 2013. Cele mai noi stiri fotbal: Real Madrid a invins-o cu 5-0 pe Valencia in etapa a 20-a din Primera Division chiar pe stadionul Mestalla.

Duminica seara, Valencia si Real Madrid s-au intalnit in cadrul etapei a 20-a din Primera Division. Cele doua s-au mai duelat o data saptamana trecuta in sferturile de finala ale Cupei Spaniei, cand Real Madrid a castigat acasa cu 2-0. De data aceasta galacticii au jucat si mai bine, iar umilinta a inceput inca din minutul 9 cand Gonzalo Higuain a deschis scorul. Spre finalul primei reprize si-a inceput spectacolul Cristiano Ronaldo, care dupa ce a facut ce a vrut cu apararea Valenciei, l-a servit in minutul 34 pe Angel Di Maria care a inscris usor. Doua minute mai tarziu portughezul a inscris primul gol al meciului, iar in minutul 41 a reusit dubla. In ultimul minut al primei reprize si Di Maria a reusit dubla si a stabilit chiar scorul final, 5-0 pentru Real Madrid. In urma acestei victorii, Real Madrid a ajuns la 40 puncte si ocupa tot locul 3. Revansa Valenciei ar putea veni saptamana aceasta cand se intalnesc tot pe Mestalla in partida retur din Cupa Spaniei.

Surpriza etapei a 20-a din Primera Division a avut loc la San Sebastian, unde Real Sociedad a reusit-o sa o invinga cu 3-2 pe Barcelona. Liderul Spaniei a inceput excelent meciul si a deschis scorul in minutul 7 prin Messi, iar in minutul 25 Pedro a dus scorul la 2-0. Pe finalul primei reprize Real Sociedad a redus din diferenta prin Castro. Repriza secunda a inceput slab pentru catalani care au ramas in 10 dupa ce Pique a primit al doilea cartonas galben in minutul 56. Asa ca gazdele au profitat si au egalat rapid in minutul 63 prin Castro, iar in prelungirile partidei au dat lovitura prin Agirretxe.