București, 28 August 2018

U Craiova a realizat scorul etapei, în deplasare cu lanterna roșie, FC Voluntari

Voluntari-Craiova-1-5-et-6

Ultima partidă a etapei a 6-a, disputată luni pe stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari, dintre FC Voluntari și Universitatea Craiova, s-a încheiat cu scorul de 5-1, în favoarea oltenilor.

Nicușor Bancu, cel mai bun jucător de pe teren, a reușit să marcheze trei goluri, în minutele 24, 41 și 88 (pen). Pentru craioveni, au mai marcat Renato Kelic, minutul 27 și Alexandru Mitriță, minutul 39. Golul de onoare al ilfovenilor, a fost marcat din penalty de Laidouni, în minutul 86.

După acest rezultat, Universitatea Craiova urcă pe locul 6, cu 8 puncte, în timp ce FC Voluntari, ocupă ultima poziție, cu numai un singur punct. În etapa următoare, U Craiova va disputa acasă partida cu Dinamo, ce va fi un adevărat derby, ținând-use cont de rivalitatea dintre cele două galerii.

După meci, autorul celor trei goluri, Nicușor Bancu, fiind urmărit din tribune și de selecționerul Cosmin Contra, a declarat la televiziunea Telekom Sport, următoarele: „Ne bucurăm că am reușit să facem o partidă așa de bună în această seară, să obținem victoria și implicit cele trei puncte, pentru că eram într-o zonă foarte nasoală, nu ne covenea deloc, nici nouă nici suporterilor și mă bucur că acum am urcat mai sus în clasament. La pauză, Mister ne-a zis să încercăm să nu primim gol și dacă se poate să mai marcăm, dar a venit acea gafă a lui Cicâldău, probabil s-a enervat la acea fază, dar până la urmă, mă bucur că am obținut victoria și să înscriu personal trei goluri.”

„Jucăm mai bine în deplasare, prima cauză ar fi terenul, pentru că aici a fost un teren foarte bun. La noi acasă nu se întâmplă acest lucru. Galeria ne-a încurajat până în ultimul minut, cum fac și acasă. Când suntem înjurați de proprii fani, ne lipsește concentrarea și nu ne mai gândim la meci. Mă bucur că am reușit să câștigăm și mergem cu un moral bun, cu Dinamo acasă. La Națională, dacă mă va chema Mister, voi juca pe un alt post, fundaș stânga. Aici, primele 60 de minute am jucat mijlocaș, dar eu prefer să joc fundaș stânga, acum dacă Mister mă va chema, sper să joc cu Mitriță în aceiași echipă. Încerc să dau totul pentru echipa de club și să mă vadă și cei de la Echipa Națională”, a spus în încheiere Nicușor Bancu.

Raul-Rusescu-2018

Atacantul echipei FCSB, Raul Rusescu, a redebutat la FCSB, evoluând numai o repriză în partida câștigată în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-1...