București, 08 Februarie 2018

Tottenham se califică în optimile Cupei Angliei, după succesul cu 2-0 din manșa secundă cu Newport

Tottenham-Newport-2-0-CupaFA

Stadionul Wembley din Londra a găzduit miercuri, partida retur din 16-zecimile Cupei Angliei, dintre Tottenham și echipa din Liga a 2-a, Newport County, încheiată cu scorul de 2-0. În partida tur, disputată pe 27 Ianuarie, scorul a fost egal, 1-1. Stadionul Wembley, a fost la jumătatea capacității, iar Newport County a fost susținută de 7000 de fani.

În minutul 26, Moussa Sissoko a șutat din 10 metri, mingea fiind deviată în propria poartă de fundașul Butler, pentru ca 8 minute mai târziu, Lamela să marcheze cu un șut puternic pe diagonală din interiorul careului, scorul devenind 2-0 pentru Tottenham.

Tehnicianul echipei Tottenham, Mauricio Pochettino, a declarat după meci, conform BBC Sport, următoarele: "Bineînțeles că suntem fericiți pentru că suntem calificați în faza următoare și acesta este cel mai important lucru. Meciul a fost important pentru mulți jucători să aibă posibilitatea de a juca. Este greu să prinzi un loc în echipă, deoarece echipa se descurcă bine și astăzi a fost o mare oportunitate.”

Mauricio Pochettino a folosit următoarea formație: Vorm - Aurier, Foyth, Alderweireld, Rose ('86 Walker-Peters) - Wanyama ('78 Ali), Winks - Sissoko, Lamela, Son ('61 Eriksen) - Llorente