Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

08 aprilie 2012

Tehnicianul lui Manchester City este furios cu Balotelli: Risca sa-si incheie cariera peste 3 ani

Roberto_ManciniStiri sportive: Tehnicianul lui Manchester City este furios cu atacantul italian Mario Balotelli, eliminat din meciul cu Arsenal din cauza unui fault urat asupra unui adversar: „Trebuie sa-si schimbe comportamentul, daca nu, peste trei ani va fi terminat ca fotbalist”. Cetatenii au fost facuti KO pe Emirates din Londra, in timp ce Manchester United i-a invins pe cei de la QPR, punand aproape mana pe titlu.

Manchester City isi poate lua adio de la titlul Premier League. Echipa antrenata de italianul Roberto Mancini a fost invinsa duminica de catre Arsenal (cu 1-0) si se afla la o distanta de 8 puncte in urma rivalilor de la Manchester United, care s-au impus asupra lui QPR. Balotelli a iesit din nou in evidenta cu o fapta negativa: Dupa ce aproape i-a rupt piciorul unui adversar, a fost eliminat din cauza a doua cartonase galbene.

Jocul celor de la City nu a fost splendid, cetatenii creand putine ocazii de gol, iar cu 3 minute inainte de final, dupa ce Van Persie a lovit bara, iar Vermaelen si Walcott au irosit doua ocazii, trupa lui Mancini a incasat golul lui Arteta, care a decis meciul. Arsenal a pus asadar mana pe 3 puncte si pe pozitia a treia a clasamentului. Balotelli a iesit di nou in evidenta, mai intai datorita unui fault urat asupra lui Song in prima repriza (nesanctionat de arbitru), iar dupa aceea din cauza eliminarii pe final datorita celor doua cartonase galbene primite.

Cuvintele tehnicianului de la sfarsitul meciului au fost dure: „Balotelli trebuie sa-si schimbe comportamentul. De pe banca nu vazusem interventia asupra lui Song, dar acum ca am vazut reluarea pot spune ca ar fi trebuit sa fi fost eliminat in prima repriza. Sunt abatut si nu am cuvinte pentru comportamentul sau. Este un jucator fantastic dar trebuie sa-si schimbe comportamentul daca nu vrea sa fie terminat ca fotbalist peste 3 ani. Este tanar ci continua sa comita greseli". Tehnicianul a decis ca nu il va mai trimite pe italian pe teren: „M-am saturat. Mai sunt de jucat sase etape iar el nu va evolua in nici una dintre ele. De fiecare data cand joaca riscam sa evoluam in inferioritate numerica”.

Balotelli va trebui acum sa efectueze trei etape de suspendare, una pentru ca a primit un cartonas rosu provenit din doua galbene, si inca doua deoarece acesta a fost cel de-al treilea cartonas rosu primit de italian in acest sezon. Totusi, italianul risca si mai mult, deoarece Federatia Engleza de Fotbal a anuntat ca va analiza si intrarea urata supra lui Song, care nu fusese pedepsita in timpul meciului. Daca ar mai primi inca un cartonas rosu pentru acest episod (al patrulea),

Se pare ca sezonul lui Balotelli la Manchester City a ajuns intr-adevar la sfarsit.