București, 15 Decembrie 2016

Surpriză de proporții în Cupa României: FC Steaua este eliminată de divizionara B, CS Mioveni!

Mioveni-Steaua-6-5

Stadionul Orășenesc din Mioveni, arhiplin, a găzduit miercuri, meciul din Optimile Cupei României, dintre CS Mioveni și FC Steaua, încheiat cu o mare surpriză! Divizionara B, CS Mioveni, a reușit să elimine pe FC Steaua, după 120 minute de joc și după executarea penalty-urilor de departajare, cu scorul de 6-5.

Primele 90 minute de joc, s-au încheiat cu un scor alb, deși ocaziile mai mari ale meciului le-au avut gazdele. Portarul Niță și-a salvat în câteva rânduri echipa, el având meritul de a duce pe FC Steaua în prelungiri.

Nilă a deschis scorul în minutul 95, pentru CS Mioveni, iar Vlad Achim, a reușit să egaleze, în minutul 113.

Pentru CS Mioveni, au marcat din penalty-uri: Ayza, Stoica, Nilă, Gugu, Boboc. A ratat Năstăsie. Pentru FC Steaua, au marcat din penalty-uri: Achim, Pintilii, Ovidiu Popescu, Moke. Au ratat Boldrin și William De Amorim.

Pe finalul prelungirilor, FC Steaua a beneficiat și de un om în plus pe teren. Gălan, a fost eliminat mult prea ușor de centralul Istvan Kovacs, pentru un fault obișnuit de meci!

În celălalt meci al zilei din Optimile Cupei, FC Voluntari a învins cu scorul de 3-0, pe ASA Tg. Mureș.