Super Bayern, încoronați campioni ai Europei

robbenBucuresti, 26 mai 2013. Bayern a câștigat trofeul Ligii Campionilor, în noaptea de sâmbătă, cu o victorie 2-1, în fața rivalilor interni, Borussia Dortmund pe stadionul Wembley. Arjen Robben a adus al cincilea triumf FCB în competiție cluburilor de elită din Europa, înscriind golul victoriei, în minutul 89, când toată asistența se pregătea de prelungiri. 86.000 de spectatori au asistat pe altarul fotbalului din nordul Londrei.

Mario Mandzukic și Arjen Robben au înscris golurile pentru Bayern, în minutele 60 și respectiv 89. Pentru Dortmund, a înscris Ilkay Gundogan din penalty în minutul 67, în urma faultului în careu al lui Dante. Robben, atât de des ghinionist în finala recentă, a reușit golul victoriei din pasa lui Ribery, cu doar un minut înainte de finalul partidei.

Odată cu sarbatorirea acestui trofeu, atenția se îndreaptă spre finala Cupei DFB la Berlin de la sfârșitul săptămânii viitoare, unde FCB începe ca favorită, împotriva rivalilor din sud, VfB Stuttgart. Heynckes în vârsta de 68 ani, a început finala de pe Wembley, cu formula câștigătoare de săptămâna trecută din Bundesliga din deplasarea cu Mönchengladbach (scor 4-3 pentru Bayern), folosind într-adevăr o echipă de neschimbat pentru cel mai mare meci al sezonului, cu vedetele Daniel Van Buyten, Luiz Gustavo, Xherdan Shaqiri și Mario Gomez luând locuri de pe banca de rezerve.

Cei doi portari ai finalei de pe Wembley, Neuer de la Bayern și Weidenfeller de la Dortmund, au avut prestații de excepție. Neuer se remarcă în minutul 14 când scoate de sub transversală balonul expediat de Lewandowskiș în minutul imediat următor cînd respinge cu piciorul balonul șutat de Blaszczykowski de la numai 10 metri. În minutul 35, la șutul lui Lewandowski portarul Neuer este de neînvins.

După primele 30 de minute de joc a venit rândul și portarului Weidenfeller să fie remarcat. Astfel în minutul 30, blochează șutul de gol al lui Robben. Cu 2 minute înainte de pauză, Weidenfeller simte jocul, iese inspirat la 12 metri și blochează șutul aceluiași Robben care scăpase singur spre poartă. Weidenfeller se mai remarcă în minutele 76 și 88 la șuturile de gol ale lui David Alaba și Schweinsteiger.

Alexandru Neata; imagine: FC Bayern