Steaua e in primavara europeana dupa 1-1 la Copenhaga

Copenhaga-SteauaBucuresti, 07 dec. 2012. Steaua Bucuresti a remizat 1-1 in deplasarea de la Copenhaga si s-a calificat de pe primul loc al grupei E din Europa League, cu un total de 11 puncte.

Joi seara, Steaua Bucuresti a jucat la Copenhaga un meci decisiv pentru calificarea in faza urmatoare a competitiei. „Ros-albastrii” trebuiau sa nu piarda cu 1-0 sau la o diferenta mai mare de un gol pentru a fi siguri de calificare indiferent de rezultatul celeilalte partide din grupa E. Astfel Steaua a inceput bine meciul din Danemarca, reusind sa controleze jocul in prima repriza si sa tina mingea departe de poarta aparata de Ciprian Tatarusanu. Asa ca la pauza scorul era 0-0, iar din Germania vestile erau si mai bune, norvegienii conduceau cu 1-0 pe Stuttgart. Repriza secunda Steaua a inceput-o atacand, insa in minutul 49 Cristi Tanase a primit cartonas galben pentru o simulare in careu. Era al doilea galben dupa ce mai primise unul in prima repriza si astfel Steaua a ramas in inferioritate numerica. Reluarile TV au aratat ca arbitrul a gresit. Din acest moment Steaua s-a aparat si a incercat sa dea lovitura pe contra. A reusit asta in minutul 73, cand Raul Rusescu a prins un sut senzational. Danezii s-au aruncat spre poarta lui Tatarusanu si au reusit sa egaleze in minutul 87 prin Vetokele.

Pentru Copenhaga nu a fost suficient acest rezultat de egalitate ca sa mearga in primavara europeana chiar daca Stuttgart a pierdut acasa cu Molde, scor 1-0. In urma acestor rezultate, Steaua a incheiat grupa E pe primul loc cu 11 puncte si va avea teoretic un adversar mai usor in faza urmatoare, iar Stuttgart a ramas pe locul doi cu 8 puncte. Acum Steaua trebuie sa se pregateasca pentru derby-ul de luni din Liga 1 cand vor intalni pe Astra Giurgiu, echipa aflata pe locul 2 in campionat la 7 puncte de stelisti.

Andrei Marinescu; imagine: dolce sport

Copyright 2008-2012 fotbal-flash.ro | Toate drepturile rezervate.