Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Steaua e aproape in primăvara europeană

Faza, Molde-Steaua, 1-2Bucuresti, 09 nov. 2012. Stiri fotbal: Steaua Bucuresti a invins aseara cu 2-1 la Molde si este foarte aproape de primavara europeana, fiind prima in grupa E cu 10 puncte.

Joi seara de la ora 20:00, Steaua Bucuresti a facut o partida foarte buna in Norvegia impotriva celor de la Molde. Prima repriza a fost dominata clar de „ros-albastrii” care au reusit sa marcheze de doua ori. Prima data prin Chipciu in minutul 21, iar a doua oara prin Latovlevici in minutul 36. La ambele goluri pasa decisiva a venit de la Cristi Tanase. In repriza secunda, echipa antrenta de Ole Gunnar Solskjaer a jucat mai bine si chiar i-a pus multe probleme lui Ciprian Tatarusanu. Ei au redus scorul la doar 10 minute de la reluarea meciului, gol marcat de nigerianul Chima. Pana la final au mai fost ocazii de ambele parti, insa nu s-a mai marcat nici un gol.

In urma acestui rezultat, Steaua si-a consolidat prima pozitie in grupa E, avand 10 puncte. Pe locul doi au urcat nemtii de la Stuttgart cu 5 puncte, care au invins aseara cu 2-0 la Copenhaga. Steaua este ca si calificata in primavara europeana. Ei ar mai putea ramane acasa doar daca vor pierde ultimele doua meciuri, iar Stuttgart si Copenhaga vor castiga tot pana la final. Pentru Steaua urmeaza acum meciul de duminica seara din Liga 1 de la Viitorul Constanta. Pustii lui Hagi sunt intr-o forma buna, reusind sa invinga in ultima perioada pe CFR Cluj si Pandurii.

Surprizele serii in Liga Europa au avut loc la Coimbra si Stockholm, unde gazdele au invins echipe mult mai puternice, Atletico Madrid, respective PSV Eindhoven.