Spania se va confrunta cu Brazilia în finala Cupei Confederatiilor

Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Semifinala-Spania-Italia-yBucuresti, 28 iunie 2013. Favorita Spania se va confrunta cu Brazilia în finala Cupei Confederatiilor, după un dramatic scor 7-6, la loviturile de pedeapsă, împotriva Italiei, pe Fortaleza.

Rezerva Spaniei, Jesus Navas a marcat golul decisiv la ultimul penalty, după ce apărătorul italian Leonardo Bonucci trimisese peste poarta la a șaptea serie de lovituri de pedeapsă. Italia a dominat o mare parte din cele 90 de minute, dar au fost plătit pentru ratările lor.

Emanuele Giaccherini a lovit bara, în prelungiri, în timp ce Gianluigi Buffon a apărat șutul lui Xavi de la vinclul porții. Fiecare dintre primele 12 lovituri de penalty au fost transformate, iar la ultima serie, Bonucci a tras peste porta lui Iker Casillas.

La meci a asistat soția lui Pique, Shakira și s-a bucurat în momentul când a înscris din penalty Gerard.

Atacantul Mario Balotelli, nu putut fi folosit datorită unei accidentări și poate altul era rezultatul partidei cu el pe teren.

Echipele de start- Spania: Cassilas- Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Alba- Busquets, Iniesta, Xavi- Pedro, David Silva, Torres;

Italia: Buffon- Barzagli, Bonucci, Chiellini- Pirlo, De Rossi, Maggio, Giaccerini- Candreva, Marchisio, Gilardino.