Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

01 iulie 2012

Spania castiga finala EURO 2012, surclasand Italia, cu 4-0

Cesare Prandelli, antrenorul Italiei, a dat vina infrangerii pe oboseala: ”S-a văzut clar din start că spaniolii sînt mai proaspeţi. Noi am avut multe de făcut în ultimele zile, nu am avut timp să ne recuperăm cum trebuie. Iar în faţa unei asemenea echipe de top trebuie să te prezinţi cu toate forţele, Cu toate acestea, băieţii mei au fost extraordinari. Această echipă poate şi trebuie să crească în viitor”. Partida a inceput cu Spania in initiativa. Asrfel Sergio Ramos incearca poarta lui Buffon cu un sut din lovitura libera de la distanta, neconcretizat pe tabela de marcaj (min.8).

Spaniolii au initiativa la inceputul partidei printr-un schimb de pase naucitor. Xavi (min. 11) are prima ocazie de gol, sutul sau din 18 metri trece putin peste poarta lui Buffon.

In minutul 14, deschidere de scor pentru Spania, dupa o faza rapida, Fabregas centreaza din apropierea portii si David Silva inscrie cu capul.

In minutul 21, Chiellini accidentat este inlocuit cu Balzaretti (Italia). Pique vede cartonas galben pentru fault in minutul 25.

In minutul 30, Cassano suteaza pe jos din 14 metri, balonul fiind retinut de Cassilas, care nu prea a avut baloane de retinut.

Cassano suteaza puternic pe jos pe coltul scurt, balonul este respins de Casillas (min. 33).

Cu 7 minute inainte de pauza, Balotelli suteaza puternic din afara careului, balonul trecand peste poarta lui Casillas.

In minutul 41, Jordi Alba majoreaza scorul cu un sut din 12 metri in urma unei pase geniale in adancime a lui Xavi.

In minutul 45, Barzagli primeste cartonasul galben de la arbitrul Pedro Proença.

Cassano este inlocuit dupa pauza cu Di Natale (Italia). Di Natale suteaza cu capul si balonul trece putin peste transversala portii lui Cassilas (min 47). In minutul 50, Bonucci loveste mingea cu mana in careu –involuntar si spaniolilor li se refuza un penalty.

In minutul 56, Tiago Motta este introdus in locul lui Montolivo (Italia). Din minutul 59, Pedro intra in locul lui David Silva (Spania). Tiago Motta, accidentat este scos cu targa si nu va mai putea continua (min. 62). Italienii vor trebui sa joace in 10 jucatori intrucat au efectuat toate schimbarile.

Din minutul 75, Fernando Torres intra in locul lui Fabregas (Spania).

In minutul 84, Torres inscrie cu un sut pe jos din pasa excelenta a lui Xavi, aducand scorul la 3-0.

Cu 4 minute inainte de final, Iniesta este inlocuit cu Juan Mata (Spania). Dupa doua minute de la intrarea pe teren, Mata inscrie din apropiere si Italia este umilita!

Spania: Casillas; Arbeloa, Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba; Busquets, Xabi Alonso, Xavi Hernandez, David Silva, Iniesta, Cesc Fabregas. Antrenor: Vicente Del Bosque

Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Martinez, Juanfran, Cazorla, Navas, Rodriguez, Torres, Negredo, Mata, Llorente.

Italia: Buffon; Abate, Bonucci, Barzagli, Chiellini; De Rossi, Pirlo, Marchisio, Montolivo; Cassano, Balotelli. Antrenor Cesare Prandelli

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Ogbonna, Balzaretti, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.

Arbitrii: Pedro Proença ; Bertino Miranda ; Ricardo Santos. Arbitrii aditionali: Manuel De Sousa ; Duarte Gomes, toti din Portugalia

Temperatura la ora meciului, 26º C. Stadion: Olympic Stadium, Kyiv.

Alexandru Neata ;  imagine:   uefa