Șahtior a fost umilită la Leverkusen

Leverkussen-Sahtior.jpgBucuresti, 25 octombrie 2013. Campioana Ucrainei a fost învinsă categoric cu 4-0 în deplasare de Bayer Leverkusen în etapa a 3-a din grupa A a Ligii Campionilor.

Potrivit celor mai noi ştiri şi pariuri Liga Campionilor, miercuri seara Șahtior Donetsk a pierdut surprinzător cu 4-0 în deplasarea de la Leverkusen din etapa a 3-a din grupele Ligii Campionilor. Nemţii erau favoriţi la victorie şi acest lucru s-a văzut pe teren încă de la început. Scorul a fost deschis de Bayer Leverkusen în minutul 22, marcator Stefan Kiessling. Acesta a fost singurul gol înscris în prima repriză. Startul părţii a doua a fost foarte slab pentru echipa antrenată de romanul Mircea Lucescu. În minutul 50, Simon Rolfes a marcat din penalty, iar în minutul 57 Sidney Sam a înscris şi el. Astfel scorul a devenit 3-0 pentru echipa gazdă. Coşmarul ucrainienilor nu s-a încheiat însă aici deoarece în minutul 72 Ştefan Kiessling a făcut dublă şi a stabilit scorul final, 4-0 pentru echipa sa.

În celălalt meci al grupei A, Manchester United a primit vizita celor de la Real Sociedad, iar englezii erau favoriţi la victorie în condiţiile în care spaniolii nu câştigaseră nici un punct în primele două etape. Şi acum Real Sociedad a început extrem de prost, marcând în propria poartă în minutul 2, autor Inigo Martinez. Englezii au dominat prima repriză în care au avut o posesie mai mare de 60%, însă repriză secundă a fost una mai echilibrată şi cu ocazii de ambele părţi. Însă nici una nu a mai marcat şi astfel Manchester United s-a impus cu 1-0. Aceasta rămâne pe primul loc în grupă cu 7 puncte, urmată de Bayer Leverkusen cu 6 puncte şi Șahtior Donetsk cu 4 puncte, în timp ce spaniolii sunt ultimii cu zero puncte.