București, 11 Octombrie 2019

România U21, învinge Campiona Mondială de la U20, Ucraina, scor 3-0

../Imagini-008-2019/Ovidiu-Morutan

Pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, selecționata României U21, a întâlnit joi selecționata similară a Ucrainei, pe care a învins-o cu scorul de 3-0, urmare a golurilor marcate de Ovidiu Moruțan, minutul 75 și Adrian Petre în minutele 80 și 90+4, într-o partidă din grupa a 8-a, a preliminariile Campionatului European U21 din 2021.

Selecționata Ucrainei U20, a câștigat Campionatul Mondial de Fotbal din această vără, ce a avut loc în Polonia, învingând în finală Coreea de Sud, cu scorul de 3-1. Șase fotbaliști ai Ucrainei U21, care au evoluat în partida de pe Ilie Oană, împotriva României, sunt foști Campioni Mondiali U20.

Reamintim că, în prima etapă a grupei a 8-a, selecționata României U21, a pierdut partida din deplasare împotriva Danemrcei, cu scorul de 2-1, disputată luna trecută.

Selecționerul României U21, Mirel Rădoi, a declarat după victoria din partida cu Ucraina, la televiziunea Pro-X, următoarele: „Mă bucur pentru victoria din această seară pentru băieți și după aceia pentru România. Aveam mari emoții înaine de acest meci, mă gândeam că dacă planul nostru pe care l-am pus la punct, că nu vom reuși să-i ridicăm pe băieți la un nivel de concentrare destul de mare, totul se putea risipi. Mă bucur că a ieșit așa cum ne-am propus și le transmitem felicitări. În prima repriză, până ce jucătorii au luat pulsul jocului, era pentru mulți dintre ei, acel moment psihologic, care s-a întâmplat acum un an și ceva cu U19, poate și mult respect, pentru că sunt Campioni Mondiali la U20. În a doua repriză, au ieșit cu mai mare încredere și au arătat că sunt un grup unit și aici s-a făcut diferența din această seară. Fiecare, ce a avut mai bun în el, a pus în slujba echipei.”

Luni 14 Octombrie, Naționala U21 a României, sub comanda antrenorului Mirel Rădoi, va întâlni pe stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari, Irlanda de Nord U21. Clasamentul grupei a 8-a, după meciul de la Ploiești, arată astfel: