Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Europa League | Steaua- Maccabi, 4-2

Revin sperantele Stelei in Europa League

BourceanuDupa rezultatul de 4-2 de joi seara pe National Arena impotriva echipei Maccabi Haifa, Steaua mai spera la calificare.

Dupa cele 5 goluri umiliante primite de Steaua in meciul de tur impotriva lui Maccabi Haifa, echipa lui Ilie Stan a tras o gura de oxigen joi, luandu-si revansa cu 4-2 in fata celor 35.000 de spectatori de pe National Arena. Lucrurile nu au fost deloc simple dar am asistat la un meci intr-adevar  spectaculos.

Daca dupa o jumatate de ora de joc era deja 2-0 (Tatu 13’ si Costea 28’), pana la pauza Maccabi Haifa a facut egalitate prin golurile lui Meshumar (36’) si Katan (40’). Si ca si cum nu ar fi fost destul, Florin Costea a lasat echipa in 10 in minutul 61 dupa un rosu primit in urma unui fault inutil.

In a doua parte a meciului a intrat in scena Cristi Tanase, care i-a uimit pe toti cu o dubla nesperata. Mai intai a trimis mingea in poarta dupa ce sutul lui Martinovici lovise inizial bara, pentru a incheia cu un sut extraordinar de la 20 de metri. Steaua asadar face istorie: a devenit prima echipa romanesca care castiga pe National Arena.

Gigi Becali era in culmea fericirii: “Nu le-am dat nici o sansa, doar am facut niste greseli. E o bucurie, o fericire! Fericirea e mai mare cand marchezi de doua ori cu un om in minus. Asta este Steaua pe care o vreau, razboinica, nu se lasa niciodata batuta! Trebuie sa castigam cu Schalke sau sa facem un egal, e bine ca avem sanse”.

In urma  la rezultatele meciurilor de joi seara, Shalke ocupa primul loc in grupa J (8p) fiind urmata de Maccabi Haifa (6p), Steaua (5p) si AEK Larnaca (2p).

In urmatoarea etapa, Steaua se va deplasa in Germania sa joace impotriva lui Shalke in timp ce AEK Larnaca va gazdui meciul impotriva lui Maccabi Haifa.