Remiza pentru liderul din Franta in etapa a 17-a

Lyon-NancyBucuresti, 13 dec. 2012. Liderul din Franta, Olympique Lyon, a reusit doar un 1-1 acasa in meciul cu Nancy din etapa a 17-a din Ligue 1, dar a ramas tot pe primul loc in clasament.

Miercuri seara de la ora 20:00, liderul din Liegue 1, Olympique Lyon a primit vizita celor de la Nancy in cadrul etapei a 17-a. Inaintea acestui meci, gazdele de azi erau pe primul loc cu 34 de puncte si aveau un avans de 5 puncte fata de PSG si Olympique Marseille. Ei au incheiat pe primul loc si in grupa I din Europa League, cu 16 puncte. Asadar meciul se anunta a fi unul usor deoarece Nancy era ultima clasata cu doar 9 puncte, insa pentru acest meci Olympique Lyon avea cateva absente importante: Gonalons si Dabo erau suspendati, iar Gourcuff, Briand si Grenier erau accidentati. Asa ca meciul a fost foarte echilibrat in prima repriza, incheiata fara goluri. Primul gol al partidei a venit abia in minutul 74 si le-a apartinut oaspetilor, autor Loties. Liderul din Franta a egalat insa in minutul 83 prin Michel Bastos si ramane pe primul loc un trei puncte avans fata de locul secund ocupat de PSG care in aceasta etapa a facut spectacol la Valenciennes, scor 4-0. Primele trei goluri ale meciului au fost inscrise de suedezul Zlatan Ibrahimovic. PSG si Olympique Lyon se vor intalni duminica in etapa a 18-a.

Tot miercuri a jucat si echipa la care evolueaza romanul Adrian Mutu, iar Ajaccio a invins acasa cu 2-0 pe Reims. Scorul a fost deschis chiar de Adi Mutu in minutul 31. Tot el a fost implicat si in faza celui de-al doilea gol, insa mingea trimisa de el a fost deviata in proprie poarta de Tacalfred in minutul 77. In urma acestei victorii, Ajaccio a urcat pe locul 13 in Ligue 1 cu 19 puncte. In urmatoarea etapa, Ajaccio va juca in deplasare la ultima clasata, Troyes.