Laurenţiu Reghecampf: Toți am crezut în șansa noastră

Faza-meci-steaua-ajaxBucuresti, 22 febr. 2013. După eliminarea olandezilor de la Amsterdam- Ajax, după prelungiri și executarea penalty-urilor, Steaua merge mai departe in competiția Europa League, întâlnind în optimile competiției pe Chelsea Londra. Primul meci va fi la București pe 7 martie.

Imediat după meci Latovlevici a declarat pentru Digi Sport: "A fost un meci foarte greu, aveam crampoanele cele mai mari şi tot alunecam. Ne-am sacrificat, ne-a făcut Mister să plângem înainte de meci, ne-a arătat un videoclip, ceva cu 400 de metri la atletism. Mergem la Chelsea să batem şi acolo, de ce nu, să distrugem tot"

Antrenorul stelistilor  Laurenţiu Reghecampf, a spus pentru Sport.ro urmatoarele: Am practicat un fotbal frumos, am încercat să-i blocăm în zonele periculoase, jucătorii au alergat mult şi per total au jucat foarte bine. Toţi am crezut în şansa noastră. S-a văzut acest lucru în ultimele spăptămâni. Nu ne dorim decât să bucurăm oamenii care ne urmăresc la stadion şi la televizor. Oamenii trebuie să-şi dea seama că facem lucruri frumoase la Steaua. Chiar miercuri am repetat penalty-urile. Ne-am dorit să ajungem la loviturile de departajare.

După 90 minute scorul era 2-0 pentru Steaua, egalitate perfectă după cele două manșe. Golurile au fost marcate de Latovlevici, min. 38 si Chiricheș, min. 76. Au urmat prelungirile și loviturile de penalty. Pentru Steaua au marcat Rusescu, Nikolici, Filip şi Latovlevici. Pentru Ajax Amsterdam au marcat Eriksen şi De Jong şi au ratat Schone şi Moisander. De remarcat faptul că Tătărușanu a apărat penalty-ul lui Schone!