12 martie 2012

Real trece cu usurinta de Tska Moscova, Chelsea dispune de Napoli

Cristiano_RonaldoEchipa lui Mourinho trece de rusi cu 4-1 si se califica in sferturi multumita dublei lui Cristiano Ronaldo si golurilor lui Higuain si Benzema. Xabi Alonso a fost avertizat, ceea ce inseamna ca va lipsi din meciul urmator.

Stiri sportive: Dupa rezultatul de 1-1 de acum doua saptamani din tur, Real Madrid nu si-a dezamagit suporterii in meciul din retur: Madrilenii s-au impus cu scorul de 4-1 obtinand calificarea in sferturi dupa o performanta nestralucitoare dar eficienta. Tska a parasit competitia din cauza Real-ului dar si din cauza greselilor proprii, incepand de la portarul Chepchugov si terminand cu atacantul Seydou Doumbia. Mourinho nu a apreciat cu siguranta gaurile din apararea echipei sale pe final si cartonasul galben primit de Xabi Alonso, care nu va putea evolua in urmatorul meci din sferturi.

Real Madrid si-a aratat superioritatea deja in prima repriza, dar si Tska a reusit sa se prezinte din cand in cand prin zona lui Casillas. Chiar moscovitii au prima ocazie de gol prin Doumbia in minutul 8.

Printre cei mai stralucitori jucatori de la Real il regasim pe Kakà  care a trimis cu putin in afara portii in minutul ’18 iar 8 minute mai tarziu l-a servit pe Higuaìn care a trimis cu usurinta mingea in plasa. Adversarii au reactionat prin Musa de la marginea careului, sutul acestuia fiind insa respins de Casillas.

In repriza secunda, tot Real s-a aratat mai ofensiva, iar in minutul '54, Cristiano Ronaldo a majorat rezultatul multumita unui gol de la marginea careului. Au urmat dupa aceea doua goluri anulate, unul a lui Higuaìn, iar celalalt a lui Oliseh, in timp ce Doumbia a irosit sansa care le-ar fi putut reda rusilor sperantele, sutand pe langa poarta lui Casillas. In minutul ’69, Benzema l-a inlocuit pe Higuaìn, francezului fiindu-i de ajuns un singur minut pentru a majora la 3-0. Tosic a inscris pentru rusi golul de onoare printr-un sut puternic de la marginea careului, insa Real a majorat din nou in minutele de prelungire prin Ronaldo.

Rezultate meciuri  13-14 martie:    Calificate in sferturi

Internazionale – Marseille   2-1  Inter
Bayern Munchen – Basel  7-0  Bayern
Chelsea – Napoli    4-1  Chelsea
Real Madrid – Tska Moscova  4-1  Real

Sursa:Bogdan Marinescu