București, 07 Martie 2018

Real Madrid se califică în sferturile Champions League, după două victorii împotriva PSG

PSG-v-Real-Madrid-1-2

În manșa retur a optimilor Champions League, disputată marți la Paris, pe Parc des Princes, Real Madrid a câștigat cu scorul de 2-1, împotriva PSG și merge mai departe în sferturile competiției, după ce în tur, la Madrid, Real câștigase cu scorul de 3-1.

Pentru Real Madrid au marcat Cristiano Ronaldo, minutul 50, fiind dealtfel și golgheterul la zi al Champions League, cu 12 goluri, Casemiro, minutul 79, respectiv Cavani, minutul 70, pentru PSG.

PSG a evoualt cu un jucător mai puțin, din minutul 65, Verratti fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene de arbitrul de centru, germanul Dr. Felix Brych.

Antrenorul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane, a declarat după victoria împotriva PSG, conform cotidianului spaniol AS, următoarele: „Având la dispoziție tot lotul valid, am ales primul unsprezece și a mers bine. Am abordat bine meciul încă de la începutul partidei. Am fost inspirat și la schimbările pe care le-am făcut. Calificarea noastră în sferturi este meritată. Tactic am făcut meciul așteptat. În final, jucătorii câștigă meciurile. Aceasta este cheia. Noi credem în ceea ce facem.”