Punctaj maxim pentru Egipt in grupa G

Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Egipt-GuineeaBucuresti, 11 septembrie 2013. Egiptul a invins pe teren propriu cu 4-2 pe Guinea si astfel a terminat cu punctaj maxim in grupa G din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014

Marti de la ora 17:00, Egiptul a primit vizita Guineei in cadrul ultimului meci din grupa G de calificare din zona Africii pentru Mondialul din Brazilia. Situatia era clara in aceasta grupa, egiptenii avand 15 puncte dupa primele cinci meciuri, in timp ce Guinea ocupa locul 2 cu 10 puncte. Astfel Egiptul era calificata deja in urmatoarea faza. Insa chiar si asa, egiptenii au tratat serios si ultima partida. Au fost condusi cu 1-0 inca din minutul 4 cand Adam El-Abd a inscris dintr-un penalty, insa pe finalul primei reprize au egalat prin Hossam Ghaly. Dupa pauza, Egiptul a trecut la conducere dupa ce in minutul 51 Mohamed Abo Trika a marcat din lovitura de la 11 metri. In urma acestui penalty, fundasul oaspetilor, Kamil Zayatte, a fost eliminat. Dar chiar si asa, bucuria gazdelor a durat doar pana in minutul 57 cand Seydouba Soumah a restabilit egalitatea. In minutul 83 s-a facut remarcat Mohamed Salah, jucatorul echipei FC Basel ducand scorul la 3-2. Potrivit unor stiri si pariuri Liga Campionilor, Salah a contribuit la calificarea elvetienilor in grupele competitiei. Acesta a marcat 2 goluri in deplasarea cu Ludogorets din mansa tur a play-off-ului. Ultimul gol al partidei dintre Egipt si Guinea a fost defapt un autogol, autor Mohamed Sakho, si astfel scorul final a fost 4-2 pentru gazde.

In urma acestei victorii, Egiptul a terminat pe primul loc in grupa G cu 18 puncte. Zilele viitoare va afla adversara din faza urmatoare a calificarilor. Celelalte noua echipe calificate sunt: Etiopia, Insulele Capului Verde, Coasta de Fildes, Ghana, Burkina Faso, Nigeria, Algeria, Camerun si Senegal. Toate meciurile din faza urmatoare vor fi in oferta celor de la bet, site-ul cu cele mai bune promotii fotbal din preliminariile pentru Campionatul Mondial din Brazilia.