Program amicale Steaua, vara 2015

Sub conducerea noului tehnician, Mirel Rădoi, Steaua și-a fixat programul pregătirilor pentru această vară.

Conform site-ului oficial al echipei Steaua, luni 8 iunie, începând cu ora 8:00, jucătorii se reunesc pentru efectuarea vizitei medicale la INMS, urmând ca, după-amiaza să plece la Săcele, acolo unde vor efectua primul stagiu de pregătire.

Jucătorii care au efectuat vizita medicală luni la INMS, sunt: Papp, Stanciu, Pârvulescu, Luchin, Toșca, Iancu, Grădinaru, Adi Popa, Tamaș, Târnovan, Aldea, Râpă, Neagu, Pham-Huy, Enceanu, Vîlceanu, Țucudean, Varela, Tănase și Chipciu. Niță a făcut vizita medicală la Chiajna, Filip este accidentat, Cojocaru se află la lotul U21, în timp ce Breeveld și Guilherme au fost învoiți, informează Dolce Sport.

Lotul de jucători ai Stelei va fi cazat, în perioada 8-19 iunie, la Hanul Mureșenilor, din localitatea Săcele. Antrenamentele vor fi efectuate în cadrul bazei Forex, din Brașov.

Cel de-al doilea stagiu de pregătire al jucătorilor steliști, va avea loc in perioada 22 iunie - 4 iulie, în Austria. Roș-albaștrii vor fi cazați la Travel Charme Bergresort, din Werfenweng, localitate aflată în regiunea Tirol, lângă Salzburg.

Meciuri amicale STEAUA
19-06-2015 11:00 Steaua 8:0 Zărnești
24-06-2015 17:00 Steaua 4:5 Klagenfurt
26-06-2015 19:00 Steaua 1:1 Legia Varsovia
30-06-2015 18:00 Steaua 2:1 Rubin Kazan
03-07-2015 18:30 Steaua 3:2 FK Qarabagh

03 Iulie 2015, orele 18:30. Steaua - FK Qarabagh 3-2 . Steaua începe cu următoarea echipă: Cojocaru - Râpă, Papp, Varela, Guilherme - Muniru, Neagu - Popa, Stanciu, Chipciu - Iancu. Min 1, Partida a început cu o întârziere de 15 minute, datorită întârzierii echipei Qarabagh. Meciul nu este transmis la televiziune datorită unor cauze tehnice intervenite. Steaua a deschis scorul în minutul 2 prin Iancu. În minutul 6 azerii egalează prin Silva. Min 17, Adi Popa este înlocuit cu Tudorie, datorită unei accidentări. Min 20, Meciul se joacă mai mult la mijlocul terenului, fazele de poartă lipsesc. Min 27, Steliștii au executat o centrare din fază fixă și balonul este reținut de portarul azerilor. Min 45, Pauză. Min 46, A început a doua repriză. Min 57, Din pasa lui Grădinaru, Tudorie marchează pentru 2-1 cu un șut din apropierea porții. Min 62, Stanciu şi Neagu sunt schimbați cu Mihalcea şi Breeveld. Min 75, Tahar și Enceanu intră în locurile lui Muniru și Chipciu. Min 86, Azerii reușesc să egaleze. Min 90, Mihalcea aduce golul victoriei pentru Steaua în ultimul minut al meciului. Min 90, FINAL

30 Iunie 2015, orele 18:00. Steaua - Rubin Kazan 2-1. Meciul va fi transmis la TV de postul Digi Sport 1. Mirel Rădoi începe cu următorul unsprezece: Cojocaru- Râpă, Varela, Toșca, Breveld- Ionuț Neagu, Adi Popa- Stanciu, Chipciu, Țucudean. Rezerve: Niță, Poiană - Luchin, Papp, Muniru, Tudorie, Mihalcea, Grădinaru, Târnovan, Iancu, Enceanu. Rubin: Akmurzin - Kuzmin, Kverkveliya, Kambolov, Nabiullin, Baht, Sharipov, Eduardo, Karadeniz, Kanunnikov, Mullin. Min 1, Mirel-Radoi-SteauaMeciul a început. Min 12, Stanciu trage puțin pe lângă poartă, fiind singura ocazie a steliștilor la poarta georgienilor. Min 23, În urma unui corner, Breveld reia din 10 metri peste poartă. Min 28, Georgienii au deschis scorul în urma unei faze fixe și a unui șut puternic din 25 metri, executat de Karadeniz. Min 39, Adi Popa, este schimbat cu Gabi Iancu. Min 45, PAUZĂ. Min 46, A început a doua repriză. Min 46, Tudorie intră, Țucudean iese. Min 52, Iancu șutează pe lângă poartă. Min 59, Stanciu primește primul cartonaș galben, pentru împiedicarea repunerii mingiei. Min 61, Tudorie egalează cu un șut din 16 metri pe lângă portarul Akmurzin. Min 73, Varela reia cu capul în transversală din centrarea lui Iancu. Min 76, Muniru primește cartonaș galben. Min 77, Iese Muniru, intră Luchin. Min 78, Din pasa lui Mihalcea, Gabi Iancu marchează pentru 2-1. Min 90, FINALUL MECIULUI.

26 Iunie 2015, orele 19:00. Steaua - Legia, 1-1. Steaua începe cu următoarea formație de start: Cojocaru - Râpă, Varela, Tamaş, Guilherme - Breeveld, Neagu - Chipciu, Stanciu, Tănase - Tudorie. Legia: Kuciak - Broz, Rzezniczak, Lewczuk, Guilherme, Furman, Jodlowiec - Zyro, Maslowski, Kucharczyk - Nikolic. Steaua-Legia-amical

Min 1, Meciul a început. Min 5, Polonezii șutează din afara careului în bara porții lui Cojocaru. Min 10, Tănase scapă singur spre poartă dar trimite peste poartă. Min 17, Stanciu execută o lovitură liberă și respinge portarul Kuciak de la vinclul porții. Min 29, Guilherme execută o lovitură liberă de la distanță, peste poarta lui Cojocaru. Min 41, Nikolic este surprins în offside. Min 45, Pauză. Min 46, A început repriza secundă. Min 51, Zswoch deschide scorul cu un șut cu capul în urma unei faze fixe. Min 60, Stanciu și Tudorie sunt înlocuiți cu Țucudean și Gabi Iancu. Min 66, Tănase iese, Mihalcea (16 ani) intră. Min 70, Neagu egalează cu un șut puternic din 20 metri. Min 73, Papp deviază din 6 metri un balon mult peste poartă. Min 78, Iese Chipciu, intră Enceanu. Min 90, FINALUL MECIULUI.

24 Iunie 2015. Steaua - SK Austria Klagenfurt 4-5. Mirel Rădoi a început meciul cu: Niță - Papp, Varela, Tosca, Târnovan - Sulley, Tănase - Popa, Stanciu, Enceanu - Iancu. Rezerve: Cojocaru, Poiana - Rapa, Luchin, Chipciu, Guilherme, Tudorie, Mihalcea, Breeveld, Neagu, Gradinaru, Tucudean, Tamas. Min 45, PAUZĂ. Min 47, Țucudean marchează și scorul devine 1-3. Min 59, Austriecii marchează și este 4-1. Min 62, Țucudean marchează pentru a doua oară. Min 70, Austriecii din liga secundă marchează din nou și scorul devine 5-2. Min 80, Tudorie, la primul gol pentru Steaua! Min 83, Râpă reduce din diferență și scorul este 4-5. Min 90, FINALUL MECIULUI.

19 iunie 2015. Steaua- ASF Zărnești, 8-0. Golurile steliștilor au fost marcate de Iancu, min 20; 22; Adi Popa, min 31; Chipciu, min 47; 78; Țucudean, min 72; Grădinaru, min 85 și Tănase, min 88. Mirel Rădoi a început meciul de la Săcele cu: Niță - Alcenat, Papp, Varela, Guilherme - Enceanu, Breeveld - Popa, Stanciu, Târnovan - Iancu. În repriza secundă Steaua, a evoluat în următoarea formulă de echipă: Poiana - Râpă, Luchin, Tamaș, Tosca - Neagu, Tănase - Grădinaru, Mihalcea, Chipciu - Țucudean.