Programul pregătirilor de vară-2017

Nicolae-Dica-antrenor-FCSB

FCSB și-a fixat pentru programul pregătirilor de vară (2017). Astfel, lotul se va reuni pe 09 Iunie 2017, atunci când se va efectua și vizita medicală la INMS.

Lotul FCSB prezent la vizita medicală, în data de 09 Iunie la INMS: Toma Niga, Edi Stăncioiu,  Marian Pleaşcă, Mihai Bălaşa, Gabriel Simion, Lucian Filip, Ionuţ Larie, Alexandru Tudorie, Florin Tănase, Momcilovic, Vlad Achim, Vlad Mihalcea, Ovidiu Popescu, Boldrin, William De Amorim, Gnohere, Gabi Enache, Dennis Man, Daniel Benzar, Junior Morais, Mario Mihai, Paul Szecui.

Pentru primul turneu de pregătire, din Slovacia, plecarea este preconizată tot pe data de 09 Iunie. Durata cantonamentului din Slovacia se va întinde până pe 22 Iunie, atunci când se vor întoarce în țară. În primul stagiu din Slovacia, este preconizat a se disputa cel puțin un meci amical. În conformitate cu site-ului oficial al FCSB, jucătorii vor fi cazați într-o bază de pregătire de cinci stele din localitatea Samorin.

Pe 25 Iunie, urmează al doilea stagiu de pregătire în Olanda și va dura până la data de 08 Iulie 2017. Pentru stagiul de pregătire din Olanda, de la Apeldoorn, se vor disputa mai multe meciuri de pregătire, urmând a fi fixate în zilele următoare.

Program AMICALE
29,06,2017 FCSB 7-0 Team Regio Arnhem (Olanda)
02,07,2017 FCSB 1-1 FC Oleksandriya (loc 5 Ucraina)
04,07,2017 FCSB 3-0 Waasland-Beveren (loc 14, Belgia)
07,07,2017 FCSB 0-2 KV Oostende (loc 4, Belgia)

07,07,2017, ora 19:00, FCSB- KV Oostende, 0-2.  (rezultat final)

Min 88, FCSB este condusă cu 2-0, de KV Oostende.

Din minutul 66, belgienii conduc cu 1-0, în urma unei greșeli a portarului Niță.

Din minutul 60, Alibec a fost introdus în locul lui Gnohere.

Rezultat la pauză, 0-0, fără ocazii clare de gol, de nicio parte. Pintilii a fost eliminat în minutul 33.

Formația de start a FCSB: Niță- Enache, Larie, Bălașa, Morais- Ov. Popescu, Pintilii- Man, Budescu, Tănase- Gnohere

Rezerve: Stăncioiu- Niga, Simion, Alibec, Filip, Tudorie, Pleașcă, Momcilovic, Jakolis, Mihalcea, Achim, Benzar, Teixeira, Grecu, De Amorim

04,07,2017, ora 19:00, FCSB- Waasland-Beveren, 3-0.  (rezultat final)

Din minutul 74, FCSB conduce cu 3-0, autorul golului Budescu, cu un lob peste portar.

Min 52, FCSB conduce cu 2-0, urmare a golului marcat de William De Amorim.

Min 35, Budescu a fost la un pas de realizarea dublei, lob peste portar și mingea lovește bara transversală.

Min 28, FCSB deschide scorul prin Budescu, din pasa lui Grecu, în urma unui contraatac.

Faza-meci-FCSB-Waasland-Beveren

Formația de start a FCSB: Niță - Enache, Larie, Bălașa, Momcilovic - Pintilii, Teixeira - Grecu, Budescu, De Amorim - Gnohere. Rezerve: Stăncioiu, Niga - Simion, Filip, Tudorie, Tănase, Pleașcă, Jakolis, Mihalcea, Achim, Junior Morais, Ovidiu Popescu, Benzar, Man

Meciul se dispută fără spectatori .

02,07,2017, ora 19:00, FCSB- FC Oleksandriya, 1-1.  (rezultat final)

Min 77, Ucraineni reușesc în urma unui contraatac, să marcheze golul egalizator, scor 1-1.

Min 45, Gnohere deschide scorul și FCSB conduce cu 1-0

Formația de start a FCSB, aliniată de Nicolae Dică: Niță - Enache, Larie, Bălașa, Junior Morais - Pintilii, Ovidiu Popescu - Man, Budescu, Tănase - Gnohere. Rezerve: Stăncioiu, Niga - Simion, Filip, Tudorie, Pleașcă, Momcilovic, Jakolis, Mihalcea, Achim, Benzar, Teixeira, Grecu, De Amorim.

29,06,2017, ora 20:30, FCSB- Team Regio Arnhem, 7-0.  Meciul nu este televizat

Min 90, FINAL

Min 60, Vlad Mihalcea majorează scorul la 7-0, din pasa lui Benzar.

Min 58, Benzar marchează pentru 6-0, după combinația excelentă dintre De Amorim și Pleașcă.

Min 51, Din pasa lui Benzar, Jakolis majorează scorul, 5-0.

FCSB-Team-Regio-Arnhem-7-0

În repriza secundă, FCSB evoluează în următoarea formulă de echipă: Niță- Pleașcă, Tudorie, Filip, Morais- Pintilii, Teixeira- Jakolis, Mihalcea, De Amorim- Benzar.

Min 42, Budescu realizează dubla cu un șut cu efect.

Min 30, Budescu marchează pentru 3-0, din pasa lui Florin Tănase.

Min 20, Gnohere realizează dubla, din centrarea lui Man.

Min 7, Gnohere deschide scorul, cu un șut cu capul, din centrarea lui Enache.

Echipa de start a FCSB: Stăncioiu- Enache, Larie, Bălașa, Momcilovic- Achim, Ov. Popescu- Man, Budescu, Tănase- Gnohere

Rezerve: Niță, Niga, Simion, Pintilii, Filip, Tudorie, Morais, Pleașcă, Jakolis, Mihalcea, Benzar, De Amorim, Teixeira.

Denis Alibec, accidentat, nu va evolua în partida cu Team Regio Arnhem (echipă alcătuită din jucători liberi de contract). În schimb vor evolua Budescu, Ionuț Larie și probabil Teixeira.

Meciul cu Shakhtar Donetsk, a fost anulat, deoarece steliștii au invocat distanța prea mare pentru care trebuiau să se deplaseze, fixând-uși la aceiași dată o altă partidă amicală.

FCSB, a terminat recenta ediție de campionat (2016/2017), pe locul 2, cu 44 puncte, la egalitate cu FC Viitorul, câștigătoarea campionatului, datorită rezultatului meciurilor directe din Play-off. Tocmai aceste rezultate directe u fost contestate de FCSB la TAS, întrucât vor să se ia în considerație și meciurile din sistemul regular!