Program amicale Steaua, vara 2014

Sub conducerea noului antrenor, Costel Gâlcă, Steaua și-a fixat programul pregătirilor de vară. Lotul roş-albaştrilor se reunește pe 13 iunie pentru vizita medicală, iar a doua zi va efectua primul antrenament.

Steaua efectuează două cantonamente, unul în Italia în perioada 15-27 iunie şi unul în Anglia în perioada 29 iunie-8 iulie, perioadă în care va disputa 6 amicale, conform site-ului oficial al clubului.

Lista meciuri amicale Steaua
23 iunie 2014 -19:00 FC Steaua 1-2 FC Chiasso (Elvetia L2)
25 iunie 2014 -21:00 FC Steaua 2-5 FC Lugano (Elvetia L2)
01 iulie 2014 - 21:45 FC Steaua 2-4 Ludogoreț (Bulgaria, loc 1)
03 iulie 2014 -ANULAT FC Steaua vs Anderlecht (Belgia, loc 1)
05 iulie 2014 - 17:00 FC Steaua 4-1 Oldham (Anglia, L 3)
07 iulie 2014 - 21:00 FC Steaua 1-1 AEL Limasol (Cipru, loc 2)

07 iulie 2014, orele 21:00, Steaua- AEL Limasol, 1-1

Min 90, FINAL

Min 85, Ciprioții egalează în urma unui șut cu capul, Tosca a scăpat adversarul nesupravegheat.

Min 83, Tănase și Latovlevici au fost schimbați cu Pîrvulescu și Tosca.

Min 76, Iancu este înlocuit cu Vâlceanu.

Min 75, Adi Popa s-a reaccidentat și a fost înlocuit cu Neagu.

Min 70, Portarul Cojocaru este introdus în locul lui Arlauskis.

Min 60, Steaua domină partida, iar noii introduși se remarcă.

Min 46, A început repriza secundă. Antrenorul stelist a înlocuit pe Sânmărtean cu Nicolae Stanciu, iar Adi Popa și Râpă au fost introduși în locurile lui Grădinaru și Filip.

Min 45, PAUZĂ.

Min 31, Tănase a avut două ocazii de a majora scorul însă a ratat în ambele cazuri.

Min 19, Grădinaru trage din marginea careului pe lângă poarta ciprioților.

Min 18, Golul lui Sânmărtean, în meciul amical Steaua-AEL Limasol

Min 18, Sânmărtean deschide scorul, din degajarea eronată a portarului cipriot, recuperează balonul de la fundașul cipriot Cadu, apoi driblează portarul și Steaua conduce cu 1-0.

Min 12, Chipciu șutează pe direcția portarului, din centrarea lui Tănase.

Min 1, Meciul a început.

Echipa de start a Stelei: Arlauskis - Varela, Szukala, Filip, Latovlevici - Prepeliță, Sânmărtean - Grădinaru, Chipciu, Tănase - Iancu. Rezerve: Niță, Cojocaru - Râpî, Tosca, Matei, Pham-Huy, Stanciu, Neagu, Keșeru, Aldea, Popa, Vâlceanu.

Singurul jucător care nu va participa la joc este Florin Gardoș, accidentat.

05 iulie 2014, orele 17:00, Steaua- Oldham, 4-1

Min 90, FINALUL MECIULUI

Min 85, Tănase și Chipciu ratează pe rând majorarea scorului.

Min 71, Steaua se dezlănțuie, Iancu inscrie din careu, dupa o centrare a lui Tănase, scorul devine 4-1

Min 69, Steaua înscrie din nou prin Chipciu și scorul este 3-1.

Min 67, Varela înscrie dupa un corner, deviind cu calcaiul sutul lui Gradinaru.

Min 65, Gâlcă a efectuat 8 schimbări la Steaua: au iesit Tosca, Aldea, Rapa, Pham-Huy, Neagu, Keseru, Pirvulescu și Valceanu. Au intrat Varela, Szukala, Latovlevici, Prepelita, Sanmartean, Tanase, Chipciu și Iancu.

Min 52, Englezii egalează prin Clarke-Harris. Filip a pierdut uşor un duel, atacantul englez scapă spre poartă și marchează golul egalizator.

Min 46, A început a doua repriză, Costel Gâlcă a efectuat dublă schimbare: au ieşit Niţa şi Stanciu, au intrat Arlauskis şi Grădinaru

Min 45, PAUZĂ

Min 41, Keșeru putea să mărească avantajul, însă portarul englezilor apără.

Min 32, Steaua deschide scorul prin Vâlceanu, balonul revenind de la portar în urma unui șut al lui Stanciu.

Min 26, Gardoș a părăsit terenul accidentat, fiind înlocuit de vietnamezul Pham-Huy.

Min 22, În urma unei greșeli a lui Aldea, englezii scapă pe contraatac și Niță salvează.

Min 19, Englezii execută o lovitură liberă și balonul lovește bara porții lui Niță.

Min 11, Prima ocazie pentru Steaua, Cornel Râpă șutează pe direcția portarului.

Min 5, Niță se remarcă și scoate un balon șutat din afara careului.

Echipa de start a Stelei: Niţă - Râpă, Gardoş, Aldea, Toşca - Filip, Neagu - Vâlceanu, Stanciu, Pârvulescu - Keşeru. Rezerve: Arlauskis, Cojocaru - Szukala, Chipciu, Tanase, Prepelita, Latovlevici, Matei, Pham-Huy, Sanmartean, Gradinaru, Varela, Iancu.

01 iulie 2014, Steaua- Ludogoreț, 2-4

Min 85, Iancu marchează din penalty și scorul este 2-4.

Min 81, Steaua marcheză golul de onoare prin Grădinaru.

Min 77, Scorul ia proporții. Choco marchează pentru bulgari și 4-0

Min 74, A înscris Beznjak și scorul este 3-0

Min 65, Ludogoreț majorează scorul prin Marcelinho

Min 60, Portarul stelist Cojocaru apără un penalty.

Min 46, A început a doua repriză. Iancu a intrat în locul lui Keșeru iar Cojocaru în locul lui Arlauskis

Min 45, PAUZA

Min 40, Steaua a beneficiat de o lovitura libera din afara careului, balonul a fost retinut de portarul bulgarilor.

Min 26, Bulgarii ratează un penalty, șutat pe lângă poartă.

Min 18, Bulgarii deschid scorul.

Min 15, Nicio ocazie de poartâ până în acest minut.

Echipa de start a Stelei este: Arlauskis - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Sînmărtean, Prepeliţă - N. Stanciu, Chipciu, Cr. Tănase - Keşeru.

Rezerve: Niţă, Cojocaru, Rîpă, L. Filip, Toşca, G. Matei, Pham, Pîrvulescu, I. Neagu, Grădinaru, Aldea, Iancu, Vîlceanu

Steaua va efectua joi ultimele doua antrenamente din Italia, urmand ca vineri, in jurul pranzului, delegatia campioanei sa revina la Bucuresti pentru doua zile de vacanta. Duminica dimineata, lotul Stelei va pleca spre Anglia, unde se va desfasura cel de-al doilea turneu de pregatire.

“Normal ca sunt suparat, dezamagit chiar de aceste doua rezultate pe care le-am inregistrat in doua partide pe care doream sa le castigam. Sunt dezamagit de atitudinea unor jucatori din anumite momente ale meciurilor. Trebuie spus si faptul ca evolutia mai slaba a echipei este cauzata si de antrenamentele foarte grele pe care le-am facut pana acum“, a spus Costel Gâlcă la finalul partidei de la Lugano.

25 iunie 2014. Steaua- FC Lugano, 2-5

Min 90, FINALUL MECIULUI.

Min 80, Din pasa lui Iancu, Keseru inscrie si scorul devine 2-5.

Min 64, Keseru înscrie cu un șut din marginea careului.

Min 56, Schmidt  înscrie pentru Lugano și scorul devine 5-0 pentru elvețieni.

Min 54, Dubajic înscrie pentru 4-0 cu un sut cu capul.

Min 46, A început repriza secundă, iar Steaua are următoarea componență: Arlauskis - Rapa, Varela, Tosca, Latovlevici - Pham-Huy, Stanciu, Valceanu - Iancu, Gradinaru, Keseru.

Min 42, Chipciu trage în transversală, fiind cea mai mare ocazie a steliștilor.

Min 38, Pacarizi mărește avantajul cu un șut pe colțul lung din marginea careului.

Min 34, Tosseti înscrie al doilea gol cu un șut de lângă Aldea.

Min 14, O altă mare ocazie a elvețienilor prin Tosetti, fiind blocat de Aldea în momentul șutului.

Min 4, FC Lugano deschide scorul prin Rafael Da Silva, cu o deviere din 8 metri.

Steaua va începe cu următoarea formulă de echipă: Arlauskis - Matei, Aldea, Szukala, Pîrvulescu - Neagu, Prepeliță, Răduț - Popa, Chipciu, Cristi Tănase

Rezerve: Niţă, Cojocaru - Rîpă, Toşca, Latovlevici, Pham-Huy, Stanciu, Grădinaru, Keşeru, Tîrnovan, Varela, Iancu, Vîlceanu

Roș-albastrii au efectuat marți dimineața, după înfrângerea cu FC Chiasso, un singur antrenament pe terenul de la Chatillon. Lukasz Szukala a participat la o conferință de presă, în care a vorbit despre acomodarea cu noile metode de antrenament. Mai jos puteti citi câteva dintre declarațiile jucătorului: "Nu știu cât de mari sunt diferentele intre Laurentiu Reghecampf si Constantin Galca. Amândoi sunt tineri, amândoi au jucat mulți ani în campionate importante din Europa, Germania și Spania. Sunt două stiluri diferite, dar este bine pentru noi să alternăm metodele de pregătire. Lotul nostru este valoros si sperăm să ajutăm noul antrenor sa obțină performanțe importante. Este important că am avut și avem un staff tânăr, cu antrenori principali care au jucat la nivel înalt. Îmi place foarte mult să lucrez cu mingea, iar asta ne ajută pe toți", conform site-ului oficial al clubului Steaua.

23 iunie 2014. Steaua- FC Chiaso, 1-2

Min 75, Steaua înscrie prin Keșeru, din pasa lui Varela, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Min 67, FC Chiasso preia conducerea scorului, 2-1 prin golul reușit de Magnetti.

Min 60, Elvețienii egalează prin Muharemi, cu un șut pe jos, scorul devine 1-1.

Min 46, A început a doua repriză. Costel Gâlcă a trimis pe teren pentru această repriză pe: Niță - Rîpă, G. Matei, Tosca, Varela - Chipciu, Răduț, Tănase - Ad. Popa, Keseru, Târnovan

Min 32, Iancu ratează din nou o mare ocazie din pasa lui Vîlceanu.

Min 25, Iancu scapă singur cu portarul dar este blocat.