Program amicale Dinamo, iarna 2014

Programul de pregătire din Turcia și Spania

București, 09 ianuarie 2014. Sub comanda antrenorului principal Flavius Stoican, lotul dinamoviștilor s-a reunit în această dimineață, la ora 11.00, în cantonamentul de la Săftica.

Lotul echipei Dinamo: Portari: BĂLGRĂDEAN Cristian; NAUMOVSKI Kristijan; SAMOILĂ Cătălin

Fundași: RUS Laurențiu; FAI Collins; BĂRBOIANU Ștefan; GRIGORE Dragoș; LUCHIN Srgian; DURIMEL Alexandr; ASANOVIC Antonio (Corona Brașov); NEDELCEARU Ionuț; LICĂ Viorel; FILIP Steliano; GRECU Constantin; RADU Andrei

Mijlocași: MATEI Cosmin; LAZĂR Valentin; BOUBACAR Mansaly; ȘERBAN Ionuț; MUNTEANU Cătălin; THICOT Steven; ELTON da Silva; CURTEAN Alexandru; ROTARIU Dorin; DIAKHATE Pape; BUIA Darius; CIOINAC Ionuț

Atacanți: ȚUCUDEAN George; BILINSKI Kamil (Zalgiris Vilnius); THOMAS Joel; BALINT Valentin; NDAW Pape; VELICI Gelu

Până la reluarea campionatului, programată pe 22 februarie, conducerea clubului din „Ștefan cel Mare” a stabilit două cantonamente, primul în Turcia, în Antalya (13-24 ianuarie), iar al doilea în Spania, la Marbella (28 ianuarie-9 februarie).

Iată, mai jos, programul dinamoviștilor:

09 ianuarie: reunirea lotului – Săftica
10 ianuarie: vizita medicală – INMS
11-12 ianuarie: antrenamente – Săftica
13-24 ianuarie: stagiu de pregătire, meciuri amicale – Turcia, Antalya – Hotel “Kaya Riu” (Belek)

28 ianuarie-9 februarie: stagiu de pregătire, meciuri amicale – Spania, Marbella – Hotel “Grand Plaza”. Întrucât nu este nimic oficial stabilit, antrenorul Stoican a spus că este posibil ca Dinamo să joace amicale cu echipe puternice.

8 februarie, orele 17:30; Dinamo- Lokomotiv Plovdiv, 6-1

Min 90, FINALUL MECIULUI.

Min 90, Penalty pentru bulgari, execută Kamburov și înscrie.

Min 88, Țucudean nu îl poate învinge pe Akalski din doi metri, acesta respinge cu piciorul din cădere.

Min 85, Velici trage pe colțul lung din 12 metri, respinge în corner portarul Akalski.

Min 75, Rotariu înscrie cu un șut din 14 metri pe coțul lung pentru 6-0.

Min 73, Șerban înscrie cu un șut perfect de la 20 metri aproape de vinclu.

Min 72, Iese Cioinac, intră Velici.

Min 62, Andrei Radu și Nedelciaru intră în locurile lui Thicot și Filip.

Min 61, Dinamo își mărește avantajul în urma unui gol înscris cu capul de Rotariu.

Min 54, Rotariu înscrie din pasa lui Matei, cu un șut din 3 metri.

Min 51, Bilinski centrează din apropiere, respinge balonul un apărător al echipei Lokomotiv.

Min 46, A început repriza secundă. La Dinamo intră Steliano Filip, Elton, Rus, Cosmin Matei, Ţucudean, Ionuţ Şerban, Cioinac, Asanovic, Rotariu

Min 45, PAUZĂ

Min 45, Bălgrădean îl blochează excelent pe Mendes și salvează un gol iminent.

Min 39, Joel preia un balon la 20 metri însă se dezechilibrează și degajează Markov.

Min 35, Până în acest moment, jucătorii echipei Lokomotiv nu au pus probleme lui Bălgrădean.

Min 26, Joel majorează scorul după o acțiune personală încheiată cu un șut din unghi pe colțul lung.

Bilinski, în centrul imaginii, autorul deschiderii de scor pentru Dinamo

Min 23, Bilinski, deschide scorul cu un șut din 7 metri.

Min 22, Dinamoviștii comit fault în atac prin Bilinski la un corner executat de Munteanu.

Min 11, Bilinski șutează cu capul din plonjon pe lângă poartă.

Min 10, Bilinski încearcă o incursiune pe stânga însă a fost deposedat de Trifonov.

Min 5, Centrare Lazăr și mingea este respinsă de apărarea celor din Plovdiv.

Min 1, Meciul amical a început.

Partida va fi transmisă de către Digi Sport 1

Formațiile de start:

Dinamo: Bălgrădean - Bărboianu, Dragoș Grigore, Thicot, Grecu - Valentin Lazăr, Boubacar, Cătălin Munteanu, Cherchez - Joel, Bilinski

Lokomotiv: Akalski- Markov, Georgiev, Yakimov, Trifonov- Yashev, Malamov, Kiki- Namouchi, Mendes, Lazarov

LIVE TEXT, 6 februarie, orele 19:00; Dinamo- IFK Göteborg, 2-0 (Suedia),

Min 90, FINALUL MECIULUI

Min 85, Dalence trage din marginea careului, pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min 81, Bilinski înscrie cu un șut de excepție de la 20 metri și scorul devine 2-0.

Min 80, A început să plouă torențial.

Min 78, Joel trage din 20 metri și reține Alvbage fără probleme.

Min 77, Iese Thicot și intră Diakhate.

Min 74, Intră Grecu și iese Filip.

Min 69, Bilinski șutează din marginea careului, balon deviat în corner.

Min 65, Intră Joel și iese Țucudean.

Min 62, Elton vede galben pentru un fault.

Min 59, Alvbage a scos cu greu un balon executat în urma unei lovituri libere de dinamoviști de la 25 metri.

Min 49, Larsson a fost surprins în poziție de offside.

Min 46, A început repriza secundă. Elton a intrat în locul lui Munteanu iar Bărboianu a intrat în locul lui Grigore. A mai fost introdus Cioinac.

Min 45, Suedezii trimit în bara porții lui Bălgrădean.

Min 44, Munteanu șutează cu pământul din 25 metri, reține cu dificultate în doi timpi portarul suedez.

Min 34, Thicot deschide scorul cu un șut puternic pe jos din 8 metri.

Min 33, Țucudean trimite cu călcâiul în stălpul porții.

Min 31, Augustinsson vede galben pentru fault tactic asupra lui Grigore.

Min 28, Waehler îl deposedează pe Țucudean la o acțiune în viteză a acestuia.

Min 20, Bălgrădean scoate un balon dificil în bara transversală, dintr-o centrare înșelătoare de pe dreapta.

Min 12, Salomonsson a fost surprins în poziție de offside.

Faza meci amical, Dinamo-IFK Goteborg, prima repriza

Min 4, Țucudean trage din 18 metri pe colțul scurt, reține Alvbage cu siguranță.

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Thicot, Grigore, Filip - Boubacar, Munteanu, Lazăr, Matei - Șerban, Ţucudean

Rezerve: Naumovski – Bărboianu, Grecu, Asanovic, Nedelcearu, Diakhate, Cioinac, Krausz, Elton, D. Rotariu, J. Thomas, Bilinski

IFK Göteborg: Alvbage- Salomonsson, Bjarsmyr, Waehler, Augustinsson- Dalence, Gerzic, Johansson, Vibe- Haglund, Larsson

Rezerve: Sandberg, Sobralense, Engvall, Bojanic, Zackrisson, Johansson, Jonsson

3 februarie, 17:00 Dinamo- Guangzhou Evergrande FC, 2-0 (China)

Min 77, Iese Naumovski si intra Samuila.

Min 70, Iese Buia si intra Raul Kraus.

Min 69, Nedelcearu intră în locul lui Thicot

Faza din meciul Dinamo- Guangzhou Evergrande, repriza secunda pe stadionul Marbella.

Min 60, Iese Matei si intra Boubacar

Min 57, Rus dorind sa paseze in adancime nu reuseste decat o pasa la portar.

Min 52, Schimbare la Dinamo, Iese Constantin Grecu si intra Andrei Radu.

Min 46, A inceput repriza secunda.

Min 45, Finalul primei reprize.

Min 26, Rotariu intra si Lazar iese.

Min, 16 Tucudean inscrie al doilea gol in urma unui sut cu capul.

Min 1, Tucudean deschide scorul la o greseala a apararii, dribland si portarul.

Dinamo: Naumovski - Bărboianu, Thicot, Asanovic, Grecu - Cioinac, Munteanu, Lazăr, Matei - Velici, Ţucudean.

Rezerve: Rus, Nedelcearu, Diakhate, R.Andrei, Boubacar, Elton, Buia, Rotariu, Cherchez, Bilinski

1 februarie, Dinamo Bucuresti- Dinamo Kiev, 1-3 (Ucraina),

Dupa meci, George Tucudean a declarat: "Ei sunt pe final de pregătire, noi încă muncim mult la antrenament şi nu suntem aşa proaspeţi.  Suntem pe drumul cel bun, am avut o pregătire bună şi efectele se vor vedea în campionat."

Golurile ucrainenilor au fost marcate de Harmach '48, Mbokani '58 şi Lens '77.

Pentru Dinamo Bucureşti a înscris Dragoş Grigore, în minutul 81, din penalti.

Potrivit fcdinamo. ro, echipa bucureşteană a evoluat în următoarea formulă: Bălgrădean (Samoilă '61) – Rus (Velici '61), Thicot (Asanovici '81), D. Grigore (Nedelcearu '81), Bărboianu – C. Matei (Grecu '46), Boubacar, I. Şerban (Cioinac '55), S. Filip (Lazăr '61) – Bilinski (J. Thomas '46), D. Rotariu (Ţucudean '46).

30 ianuarie; Dinamo- MKS Korona Kielce, 2-1 (Polonia),

Min 90, Finalul meciului

Min. 82: Echipei Korona i s-a anulat un gol pentru un fault în atac comis de Aldas.

Min. 56, Bilinski marchează primul gol pentru Dinamo cu un şut din 6 metri și Dinamo conduce cu 2-1.

Min. 34, GOL DINAMO! Ionuţ Şerban egalează dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri

Min. 4, GOL KORONA! Oaspeţii deschid scorul in urma unui contraatac

Echipa de start a lui Dinamo: Bălgrădean – Rus, Thicot, Diakhate, Grecu – I. Şerban, Boubacar, Filip – Velici, Ţucudean, Rotariu

Rezerve: Naumovski, Samoilă – Bărboianu, Nedelcearu, Asanovici, A. Radu, Krausz, D. Buia, Cherchez, Thomas, Bilinski

8 februarie (*): joc amical de clasament la Marbella Cup 2014

Toate partidele vor fi transmise în direct de postul de televiziune DIGI SPORT.

23 ianuarie (ora 14.00): DINAMO București – FK Chernomorets Odessa, 1-1 (Ucraina)

În partida amicală disputată în Antalya, încheiată la egalitate, golul echipei bucureştene fiind marcat de Gelu Velici.

Flavius Stoican a folosit următoarea echipă: Bălgrădean (Naumovski '46) – Rus, Thicot, Asanovici (Nedelcearu '75), Bărboianu (A. Radu '75) – I. Şerban (Ţucudean '58), Diakhate (Krausz '56) – V. Lazăr (Velici '19), C. Matei (D. Buia 60), Rotariu (Boubacar '46) – Thomas (Bilinski '54).

19 ianuarie (ora 17:30): DINAMO București–FK Luch-Energiya Vladivostok, 0-1  (Rusia)

Min 90, FINAL DE MECI

Min 80, Rușii de la  Luch-Energiya sunt în continuare în avantaj pe tabela de marcaj.

Min 51, Luch-Energiya deschide scorul prin jucătorul Leroy.

Min 46, A început repriza secundă. La Dinamo au fost efectuate următoarele schimbări: Andrei Radu şi Rotariu şi au ieşit Grecu şi Gelu Velici

Minutul 45, nu s-a înscris niciun gol, scorul fiind în continuare, 0-0. (Pauză)

Dinamo a început cu următorul 11: Bălgrădean – Rus, Thicot, Grigore, Grecu – V. Lazăr, Diakhate, Boubacar, C. Matei – Velici, Bilinski

19 ianuarie (ora 11:30): DINAMO București – Qarabağ FK, 0-1 (Azerbaidjan)

REZULTAT FINAL

În minutul 57, Quarabag deschide scorul în urma unei ezitări a lui Dragoş Grigore

Minutul 51,Dorin Rotariu a trimis balonul în bară, iar după numai trei minute azerii au  avut și ei o bară.

Imagine, Amical, Dinamo-Qarabag, sursa: FC Dinamo

Pentru repriza a doua, Dinamo este în următoarea echipă: Naumvoski - Rus, Nedelcearu, D. Grigore, S. Filip - Șerban, Diakhate, C. Munteanu - C. Matei, Țucudean, D. Rotariu.

Dinamo a început cu următoarea formație: Naumovski – Bărboianu, Asanovic, Thicot, Grecu – Cioinac, Boubacar, Krausz – Lazăr, Bilinski, Velici