București, 18 Ianuarie 2018

Primul eșec pentru Atletico Madrid pe noul stadion, cu Sevilla în prima manșă a Cupei Regelui

Atletico-Sevilla-1-2-Cupa

Atletico Madrid a pierdut prima manșă din sferturile de finală ale Cupei Regelui, în partida disputată miercuri pe noul stadion Wanda Metropolitano, scor 1-2 cu Sevilla și totodată prima înfrângere pe noul stadion, înregistrată de la inaugurare.

Diego Costa a reușit să deschidă scorul pentru Atletico, cu un șut puternic din 12 metri pe colțul lung, în minutul 72.

Sevilla a reușit să egaleze în minutul 79, prin autogolul portarului Moya. Astfel, în urma unei centrări a lui Escudero, portarul Moyá respinge în propria poartă, un balon care trecea pe lângă spațiul porții și scorul a devenit 1-1.

Cu două minute înaintea finalului de meci, Correa scapă pe contraatac, șutează din 14 metri pe lângă portarul Moyá și marchează golul victoriei pentru Sevilla, scor 2-1, cu care de altfel sa și încheiat meciul.

Returul, care va avea loc marți 23 Ianuarie 2018, pe ternul Sevillei, va fi unul deosebit de dificil pentru Atletico, care se va califica în semifinale, numai dacă va câștiga la o diferență de două goluri.

Au evoluat formațiile, ATLÉTICO: Moyá- Juanfran, Savic, Godín, Lucas- Saúl, Gabi, Koke (Torres 82’), Vitolo- Diego Costa, Griezmann (Carrasco, min. 67);

SEVILLA: Sergio Rico- Corchia, Mercado, Lenglet, Escudero- N'zonzi, Banega- Sarabia, Franco Vázquez (Navas 75’), Correa- Muriel (Ben Yedder 84’).