București, 21 Ianuarie 2018

Penultima echipă din La Liga, Las Palmas câștigă împotriva Valenciei, scor 2-1

Gol-Santi-Mina-Valencia

Într-un meci al etapei a 20-a din La Liga, disputat sâmbîtă, UD Las Palmas, învinge Valencia, scor 2-1 și sporește încrederea jucătorilor de rămânere în prima ligă.

Santi Mina a deschis scorul pentru Valencia, în minutul 5, pentru ca după un sfert de oră, Jonathan Viera a egalat pentru formația gazdă. Golul victoriei de pe stadionul Gran Canaria, a fost marcat dintr-un penalty, în minutul 53, de Calleri.

După meci, tehnicianul echipei Las Palmas, Paco Jémez, a declarat conform cotidianului spaniol AS, următoarele: "Victoria ne ajută să câștigăm încredere, dar trebuie să continuăm să muncim, iar cu trecerea timpului, echipa va fi mai bună. Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor, în special jocul fără minge, dar mai sunt încă multe de făcut “.

După 20 etape, Valencia ocupă locul 3 în clasament, cu 40 puncte, iar Las Palmas, cu un joc mai puțin disputat, ocupă locul 19, cu 14 puncte.

Au evoluat formațiile, Las Palmas: Chichizola- Ximo Navarro, Gálvez, Lemos (David Simón, min. 46), Dani Castellano- Peñalba (Javi Castellano, min. 80)- Hernán Toledo, Tana, Jonathan Viera, Jairo (Halilovic, min. 76)- Calleri;

Valencia CF: Neto- Montoya, Paulista, Vezo, Lato- Maksimovic, Kondogbia, Coquelin, Nacho Gil (Guedes, min. 57)- Santi Mina (Zaza, min. 74), Rodrigo (Vietto, min. 68).