PSG s-a încurcat acasă cu Anderlecht

PSG-Anderlecht-1-1Bucuresti, 06 noiembrie 2013. Campioana Franţei a reuşit doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 1-1 cu Anderlecht după ce în urmă cu două săptămâni câştigase cu 5-0 chiar în Belgia.

Surpriza zilei de marţi în etapa a 4-a din grupele Ligii Campionilor a avut loc pe Parc des Princes unde echipa gazdă, PSG, a primit vizita celor de la Anderlecht. În meciul din tur desfăşurat în urmă cu două săptămâni în Belgia, francezii au câştigat foarte clar cu 5-0. Aşa că şi acum PSG era mare favorită la victorie. Asta s-a văzut şi pe teren, iar potrivit unui comentariu live de fotbal echipa franceza a avut o posesie de 67% în prima repriză, însă ocaziile au fost împărţite. Prima repriză s-a încheiat însă fără goluri. În partea a doua, PSG a fost echipa cu mai multe ocazii, dar scorul a fost deschis de Anderlecht în minutul 68 prin de Zeeuw. După 2 minute, echipa gazdă a restabilit egalitatea prin Ibrahimovic. Pe finalul partidei, mai exact din minutul 82, belgienii au evoluat în inferioritate numerică după ce Kljestan a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Francezii n-au reuşit să marcheze şi scorul final a rămas 1-1.

În celălalt meci al grupei C, Olympiakos Pireu a primit vizita celor de la Benfica. În urmă cu două săptămâni cele două remizaseră 1-1, în Portugalia. Acum grecii au deschis destul de repede scorul, în minutul 13 prin Manolas şi apoi s-au aparat foarte bine. În special în repriză secunda când nu prea au ameninţat poarta adversă. În urma acestei victorii, Olympiakos speră la calificarea în optimi.