PSG a castigat titlul in Franta

PSG_CAMPIOANABucuresti, 14 mai 2013. Stiri pariuri: PSG a castigat cel de-al treila titlu de campioana din istorie dupa ce s-a impus cu 1-0 in deplasarea de la Lyon din etapa a 36-a din Ligue 1

Duminica seara de la ora 22:00 a avut loc ultimul meci din etapa a 36-a din Franta intre Olympique Lyon si PSG. Amandoua aveau nevoie de cele trei puncte si astfel se anunta o partida foarte echilibrata. Asa a si fost in prima repriza cand nu s-a marcat nici un gol. Insa dupa pauza PSG a reusit sa deschida rapid scorul, in minutul 53 prin Jeremy Menez. Gazdele au incercat sa egaleze insa suturile lor au fost in general pe langa poarta. In aceste conditii era greu sa mai obtina ceva de la acest meci si astfel PSG a castigat partida cu 1-0. In urma acestei victorii PSG a ajuns la 77 puncte si are sapte puncte avans fata de Olympique Marseille cu doar doua etape ramase de disputat. Asadar este matematic noua campioana a Frantei. PSG a mai cucerit titlul in 1986 si in 1994. De cealalta parte Olympique Lyon a ramas pe locul 3 cu 63 puncte si spera sa ramana pe acest loc pana la final.

Surpriza etapei a 36-a a avut loc Annecy, unde Evian Thonon Gaillard a invins pe teren propriu cu 4-0 pe Nice. La pauza, gazdele conduceau cu 1-0 in urma golului marcat de Berigaud, insa in primele 10 minute ale reprizei secunde, Rabiu si Khelifa au dus scorul la 3-0. Ultimul gol al partidei a fost inscris de Khelifa in minutul 87. In urma acestei victorii Evian TG a iesit din zona retrogradarii, in timp ce Nice a coborat pe locul 5 si este aproape sa rateze cupele europene.