Naţionala României a obţinut un punct cu Ungaria, in Grupa D, preliminarii World Cup 2014

Mutu-inscrie-golul-35Bucuresti, 23 martie 2013. Echipa Națională a României, a disputat în cadrul Grupei D, meciul al 5-lea, în deplasare cu Ungaria. La capătul celor 90 minute, scorul a fost 2-2.

În prima repriză, gazdele au condus cu 1-0 prin golul înscris în minutul 16 de  Vilmos Vanczak, în urma unei faze fixe.

De reținut este ocazia lui Mutu din minutul 38, reușind să șuteze din 12 metri, iar balonul a fost reținut de Kiraly.

De remarcat, uțurința cu care Bogdan Stancu a ratat cea mai mare ocazie de egalare din minutul 43, când a șutat paralel cu poarta goală, de la 3 metri!

În repriza secundă, Mutu a obținut un penalty în minutul 67, executat tot de el și România a egalat. Acesta a fost cel de-al 35-lea gol pentru Adrian Mutu la naţională,  egalând astfel recordul deținut de Hagi în acest clasament.

După numai 3 minute, centralul Stark a acordat un penalty pentru Ungaria, mult prea ușor la un duel Goian- Korcsman. A transformat Dzsudzsak, astfel scorul devenind 2-1 pentru gazde.

În prelungirile meciului, asistăm la golul egalizator al României prin Chipciu, înscriind cu un șut din 10 metri!

Au fost folosite următoarele echipe:

Ungaria: Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pintér, Hajnal (Kovacs '80), Dzsudzsák (Halmosi '90+1) - Szabics (Varga '58) - Szalai.

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Ştefan Radu - Bourceanu, Pintilii (Alexandru Chipciu '86) - Torje (Maxim '66), Grozav (Rusescu '71), Bogdan Stancu - Adrian Mutu.

Alexandru Neata, imagine: sport.ro

Copyright 2008-2012 fotbal-flash.ro | Toate drepturile rezervate.