Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

Bucuresti, 21 mai 2012

Montpellier campioana Frantei in premiera

Echipa surpriza a campionatului cucereste primul titlu din istoria clubului cu o victorie impotriva lui Auxerre.

Stiri fotbal Ligue 1: Partida Auxerre-Montpellier, deciziva in lupta pentru titlu dintre Montpellier si PSG a fost intrerupta din cauza conduitei suporterilor din tribune. La inceputul reprizei secunde, cand scorul era 1-1, fanii echipei gazda au aruncat pe teren cu mingi te tenis, rosii si role de hartie igienica. Suporterii lui Montpellier au protestat in acest mod contra atitudinii propriei echipe, care s-a parut sa se multumeasca de remiza (lui Montpellier i-ar fi fost de ajuns un punct pentru a castiga titlul, in timp ce adversara lor era deja retrogradata).

Dupa o suspendare care a durat 15 minute, arbitrul Said Ennjimi a reluat meciul, iar Montpellier a majorat scorul prin John Utaka, castigand confruntarea, scor 2-1. Montpellier a reusit asadar sa puna mana pe primul titlu din istoria clubului, in detrimentul echipei PSG.

Acesta nu a fost singurul meci suspendat al etapei, deoarece si confruntarea dintre Lorient si PSG a fost intrerupta in minutul 32, din cauza suporterilor lui PSG, care au inceput sa arunce cu fumigene pe teren (echipa lor era condusa cu 1-0 in acel moment). Meciul a fost suspendat si s-a reluat cu 5 minute mai tarziu. Echipa antrenata de Carlo Ancelotti a reusit sa intoarca rezultatul si sa se impuna cu 1-2, insa nu a fost de ajuns pentru a castiga titlul. Asadar, PSG a trebuit sa se multumeasca de locul 2 in campionat, in ciuda banilor cheltuiti de emirul din Abu Dhabi (patronul echipei) in timp ce Dijon, Caen si Auxerre au fost retrogradate in Ligue 2.

Rezultate Liga 1 franceza:

Auxerre – Montpellier 1-2; Saint Etienne – Bordeaux 2-3; Evian – Stade Brestois 0-1; Lorient – PSG 1-2; Sochaux – Marseille 1-0; Lille – Nancy 4-1; Lyon – Nice 3-4; Stade Rennais – Dijon 5-0; Toulouse – Ajaccio; Valenciennes – Caen 3-1

Sursa: Bogdan Marinescu