București, 29 Ianuarie 2018

Messi, din nou genial, marchează din fază fixă golul victoriei în meciul cu Alaves!

Messi-gol-cu-Alaves

Barcelona a reușit să răstoarne rezultatul și să câștige pe Camp Nou, în fața a peste 62 mii de spectatori, meciul cu Alaves, din cadrul etapei a 21-a, disputat duminică în La Liga, scor 2-1, după ce au fost conduși vreme de 50 de minute.

Alaves a deschis scorul în minutul 22 prin Guidetti, pentru ca Barcelona să egaleze prin Suarez în minutul 72 și Messi să marcheze pentru 2-1, golul victoriei, în urma unei lovituri libere, transformate magistral.

În urma acestui rezultat, Barcelona continuă să conducă în clasament cu 57 puncte, în timp ce Alaves, ocupă locul 17, cu 19 puncte.

Antrenorul echipei Barcelona, Valverde a declarat după meci, conform ziarului Mundo Deportivo, următoarele: „Suntem într-un punct dificil al sezonului, în care avem multe jocuri la rând, la mijlocul săptămânii, cu o acumulare de tensiune“. Cu privire la debutul brazilianului Philippe Coutinho, în formula de start, Valverde a spus: „Este un pas important și trebuie să intre puțin câte puțin în meci și să se acomodeze."

Au evoluat formațiile, FC Barcelona: Ter Stegen- Semedo (Semedo, 52’), Piqué, Umtiti, Digne (Jordi Alba, 52’)- Paulinho (Alcácer, 70’), Rakitic, Iniesta- Coutinho, Messi, Suárez;

Deportivo Alavés: Pacheco- Alexis, Laguardia, Maripán, Duarte (Demirovic, 88’)- Hernán Pérez (Pedraza, 63’), Medrán, Wakasso, Ibai Gómez- Guidetti (Munir, 74’), Sobrino