Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

13 august 2012

Manchester City castiga Community Shield, Chelsea invinsa 3-2

Campioana Angliei revine cu acelasi rezultat cu care incheiase sezonul trecut. Cetatenii dispun de Chelsea in FA Community Shield, duelul dintre detinatarea titlului din campionat, respectiv din FA Cup. Bayern triumfa in Supercupa Germaniei.

Stiri fotbal internationale Manchester City incepe noul sezon asa cum il incheiase pe acela trecut, cu o victorie de 3-2. Duelul dintre cei doi antrenori italieni, Mancini si Di Matteo, a fost castigat de "Cetateni”, care au pus asadar mana pe cel de-al patrulea trofeu FA Community Shield din istoria clubului.

Pe stadionul Villa Park din Birmingham, unde s-a disputat partida deoarece stadionul pe Wembley se desfasurau inca Jocurile Olimpice, Chelsea a reusit sa deschida scorul in minutul ’40 prin Fernando Torres. Cu doua minute mai tarziu, campionii Europei au ramas insa in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Ivanovic, care intrase urat asupra lui Kolarov. Manchester City a profitat de aceasta situatie in repriza secunda, revenind la conducere cu trei goluri in 12 minute prin Yaya Toure (’53), Tevez (’59) si Nasri (’65). Chelsea a reusit sa reduca avantajul „Cetatenilor” in minutul ’79 prin Bertrand, insa scorul final al confruntarii a ramas la 3-2. Manchester City a reusit sa castige asadar prima FA Community Shield din 1972. Intre timp, sambata viitoare va debuta campionatul englez Premier League, Chelsea urmand sa dea piept duminica cu Wigan Athletic, in timp ce Manchester City se va confrunta cu Southampton, tot duminica. Verisorii de la Manchester United vor da piept luni cu cei de la Everton.

In Germania, Bayern München a castigat Supercupa invingand-o pe Allianz Arena pe eterna rivala, Borussia Dortmund, scor 2-1. Bayern a deschis scorul in minutul ’6 prin croatul Mario Mandzukic, iar apoi l-a majorat cu 5 minute mai tarziu prin Thomas Müller. Borussia Dortmund a redus avantajul bavarezilor pe final (’80), meciul terminandu-se insa la 2-1 pentru gazde. Pentru cei de la Bayern, aceasta victorie a fost un fel de revansa contra adversarilor care au castigat sezonul trecut si titlul in campionat, si Cupa Germaniei. In acelasi timp, Bayern s-a impus pentru prima oara acasa dupa ultima infrangere usturatoare suferita in Liga Campionilor contra echipei Chelsea. Bavarezii spera sa uite astfel de acele rezultate meciuri dezamagitoare de la finalul sezonului trecut si sa-l inceapa pe acesta nou cu dreptul.