Manchester City a urcat pe primul loc în Anglia

Newcastle-Man_City-0-2București, 14 ianuarie 2014. Manchester City a câştigat cu 2-0 în deplasare cu Newcastle United în etapa a 19-a din Premier League şi a urcat pe prima poziţie cu 47 de puncte.

Primul meci al zilei de duminică din campionatul Angliei a fost cel dintre Newcastle United şi Manchester City. Oaspeţii erau favoriţi la victorie şi acest lucru s-a văzut şi pe teren. Potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal, Manchester City a deschis scorul în minutul 8 prin Edin Dzeko. Totuşi prima repriză nu a fost una prea grozavă, faza golului fiind una din puţinele ocazii mari. Mai mult Newcastle United putea să egaleze, însă deşi a marcat golul i-a fost anulat pe motiv de offside. Au urmat apoi multe faulturi şi un total de patru cartonaşe galbene până la pauză. În repriză secundă jocul s-a deschis şi au apărut ocaziile de gol la ambele porţi, însă s-a mai marcat doar un singur gol, iar acela a fost reuşit de Alvaro Negredo în minutul 95. Aşadar Manchester City câştigă cu 2-0 în această deplasare şi urcă pe prima poziţie în Premier League cu 47 de puncte. De cealaltă parte, Newcastle United a rămas pe locul 8 cu 33 de puncte.

Conform altor ştiri şi pariuri Premier League duminică a mai avut loc un meci din etapă a 19-a între Stoke City şi Liverpool. A fost un meci foarte spectaculos. Oaspeţii fiind mari favoriţi la victorie, au deschis scorul în minutul 5, în urma autogolului lui Shawcross, iar în minutul 32 Suarez a dus scorul la 2-0. Totuşi după 45 de minute scorul a fost egal, 2-2, după ce Crouch şi Adam au înscris în minutele 39 şi 45. Debutul părţii secunde a fost mai bun pentru Liverpool, care a revenit la conducere în minutul 51, când Gerrard a marcat dintr-un penalty foarte uşor acordat. Apoi în minutul 71 Suarez a făcut dublă şi scorul era 4-2 pentru echipa sa. Pe final Stoke City părea că poate egala iarăşi, după ce în minutul 85 a marcat prin Walters, însă peste doar două minute Sturridge a stabilit scorul final, 5-3 în favoarea celor de la Liverpool. În urma acestui succes „cormoranii” revin pe locul 4.