Livorno a promovat in Serie A

Subscribe RSS Feed, Fotbal flash

livorno_empoli_1-0Bucuresti, 03 iunie 2013. Potrivit ultimelor stiri fotbal din Italia , Livorno a invins-o pe Empoli in finala play-off-ului de promovare din Serie B si astfel a revenit in prima liga.

Duminica seara, Livorno a primit vizita celor de la Empoli in cadrul meciului retur din finala play-off-ului pentru promovarea in Serie A. In meciul din tur cele doua au terminat la egalitate, scor 1-1. Asa ca meciul se anunta unul foarte interesant. In meciul direct de la Livorno din sezonul regulat gazdele s-au impus cu 4-2. Tot Livorno a terminat mai bine si in clasamentul sezonului regulat, locul 3 cu 80 puncte, in timp ce Empoli a incheiat pe locul 4 cu 73 puncte. Asa ca la casele de pariuri online, Livorno era favorita la calificare. Meciul a fost destul de echilibrat, insa Livorno a deschis scorul in minutul 32 prin Paulinho. Oaspetii au incercat sa egaleze si sa trimita astfel meciul in prelungiri, insa nu au reusit si astfel Livorno a castigat cu 1-0 aceasta partida.

In urma acestei victorii, Livorno revine in Serie A dupa trei sezoane petrecute in liga secunda. Ultimul meci jucat in Serie A a avut loc in 2010 si a fost pierdut cu 4-1 in deplasarea de la Parma. Pe langa Livorno, in Serie A au mai promovat Sassuolo si Hellas Verona. Sassuolo a terminat pe primul loc in Serie B cu 85 puncte si va juca pentru prima data in istorie in Serie A. De cealalta parte, Hellas Verona revina in prima liga dupa foarte multe sezoane. Ultimul meci jucat in Serie A a avut loc in 2002, pierdut cu 3-0 in deplasarea de la Piacenza. In acesti 11 ani, Hellas Verona a trecut chiar si prin liga a 3-a.

Bogdan Marinescu; Imagine: digisport.ro