București, 18 Martie 2016.

Liverpool se califică în sferturile Europa League, învingând Man United, cu scorul general de 3-1

Man United v Liverpool, 1-1Stadionul Old Trafford, din Manchester, a găzduit joi, partida retur dintre Manchester United și Liverpool, din manșa secundă a optimilor Europa League, încheiată la egalitate, scor 1-1.

În prima manșă scorul a fost 2-0, pentru Liverpool, scor care avea să fie hotărâtor pentru calificarea în sferturile de finală Europa League.

Golurile din meciul retur, au fost marcate de Martial, în minutul 32 pentru Manchester United, din penalty și respectiv Coutinho minutul 45, pentru Liverpool.

După meci, antrenorul echipei Manchester United, Louis van Gaal, a declarat: "Nu sunt supărat, nu sunt frustrat, am fost foarte mândru de jucătorii mei. Jucătorii au dat totul și am fost foarte mulțumit de fani, care ne-au aplaudat după meci, în ciuda eliminării noastre. Cred că a fost un lucru remarcabil".

Managerul echipei calificate al echipei Liverpool, Jurgen Klopp, a spus: "Au primit un penalty, dar și Phil (n.r. Coutinho), a avut un moment de geniu. Mi-a plăcut cele două minute înainte de pauză, deoarece el, de două ori a reacționat mai repede decât adversarul său. Nu mă așteptam ca el ar putea face o fază ca asta."

Partida a fost condusă de o b rigada de arbitrii din Serbia, având la centru pe Milorad Mazic.

Vineri, de la orele 14:00, are loc tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturile de finală Europa League.