Liga Națiunilor UEFA, program și rezultate

 Live Text-02 Decembrie 2018, orele 13:00, tragerea la sorți pentru alcătuirea grupelor preliminare în vederea calificării la Campionatul European UEFA 2020

LIGA A
GRUPA 1 GRUPA 2 GRUPA 3 GRUPA 4
Germania Belgia Portugalia Spania
Franța Elveția Italia Anglia
Olanda Islanda Polonia Croația

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, LIGA A

06,09,2018 Gr1 Germania 0:0 Franța
07,09,2018 Gr3 Italia 1:1 Polonia
08,09,2018 Gr2 Elveția 6:0 Islanda
08,09,2018 Gr4 Anglia 1:2 Spania
09,09,2018 Gr1 Franța 2:1 Olanda
10,09,2018 Gr3 Portugalia 1:0 Italia
11,09,2018 Gr2 Islanda 0:3 Belgia
11,09,2018 Gr4 Spania 6:0 Croația
11,10,2018 Gr3 Polonia 2:3 Portugalia
12,10,2018 Gr2 Belgia 2:1 Elveția
12,10,2018 Gr4 Croația 0:0 Anglia
13,10,2018 Gr1 Olanda 3:0 Germania
14,10,2018 Gr3 Polonia 0:1 Italia
15,10,2018 Gr2 Islanda 1:2 Elveția
15,10,2018 Gr4 Spania 2:3 Anglia
16,10,2018 Gr1 Franța 2:1 Germania
15,11,2018 Gr2 Belgia 2:0 Islanda
15,11,2018 Gr4 Croația 3:2 Spania
16,11,2018 Gr1 Olanda 2:0 Franța
17,11,2018 Gr3 Italia 0:0 Portugalia
18,11,2018 Gr4 Anglia 2:1 Croația
18,11,2018 Gr2 Elveția 5:2 Belgia
19,11,2018 Gr1 Germania 2:2 Olanda
20,11,2018 Gr3 Portugalia 1:1 Polonia

 

  • Cele 4 câștigătoare ale grupelor, vor  juca pentru trofeul Ligii Națiunilor UEFA în iunie 2019;

  • Echipele care se vor clasa pe ultimul loc,vor retrograda în Liga B, pentru ediția 2020

  • Cele mai bune patru echipe din clasamentul A, care nu se califică pentru UEFA EURO 2020, intră în play-off în martie 2020, pentru un loc în turneul final EURO.

LIGA B
GRUPA 1 GRUPA 2 GRUPA 3 GRUPA 4
Slovacia Rusia Austria Țara Galilor
Ucraina Suedia Bosnia și Herzegovina Republica Irlanda
Cehia Turcia Irlanda de Nord Danemarca

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, LIGA B

06,09,2018 Gr1 Cehia 1:2 Ucraina
06,09,2018 Gr4 Țara Galilor 4:1 Republica Irlanda
07,09,2018 Gr2 Turcia 1:2 Rusia
08,09,2018 Gr3 Irlanda de Nord 1:2 Bosnia și Herzegovina
09,09,2018 Gr1 Ucraina 1:0 Slovacia
09,09,2018 Gr4 Danemarca 2:0 Țara Galilor
10,09,2018 Gr2 Suedia 2:3 Turcia
11,09,2018 Gr3 Bosnia și Herzegovina 1:0 Austria
11,10,2018 Gr2 Rusia 0:0 Suedia
12,10,2018 Gr3 Austria 1:0 Irlanda de Nord
13,10,2018 Gr1 Slovacia 1:2 Cehia
13,10,2018 Gr4 Republica Irlanda 0:0 Danemarca
14,10,2018 Gr2 Rusia 2:0 Turcia
15,10,2018 Gr3 Bosnia și Herzegovina 2:0 Irlanda de Nord
16,10,2018 Gr1 Ucraina 1:0 Cehia
16,10,2018 Gr4 Republica Irlanda 0:1 Țara Galilor
15,11,2018 Gr3 Austria 0:0 Bosnia și Herzegovina
16,11,2018 Gr1 Slovacia 4:1 Ucraina
16,11,2018 Gr4 Țara Galilor 1:2 Danemarca
17,11,2018 Gr2 Turcia 0:1 Suedia
18,11,2018 Gr3 Irlanda de Nord 1:2 Austria
19,11,2018 Gr1 Cehia 1:0 Slovacia
19,11,2018 Gr4 Danemarca 0:0 Republica Irlanda
20,11,2018 Gr2 Suedia 2:0 Rusia

 

  • Cele 4 câștigătoare ale grupelor, vor promova în Liga A, pentru ediția 2020;

  • Echipele care se vor clasa pe ultimul loc,vor retrograda în Liga C, pentru ediția 2020

  • Cele mai bune patru echipe din clasamentul B, care nu se califică pentru UEFA EURO 2020, intră în play-off în martie 2020, pentru un loc în turneul final EURO.

LIGA C
GRUPA 1 GRUPA 2 GRUPA 3 GRUPA 4
Scoția Ungaria Slovenia România
Albania Grecia Norvegia Serbia
Israel Finlanda Bulgaria Muntenegru

-

Estonia

Cipru

Lithuania

loading...

PROGRAM ȘI REZULTATE, LIGA C

06,09,2018 Gr3 Slovenia 1:2 Bulgaria
06,09,2018 Gr3 Norvegia 2:0 Cipru
07,09,2018 Gr1 Albania 1:0 Israel
07,09,2018 Gr4 Lithuania 0:1 Serbia
07,09,2018 Gr4 România 0:0 Muntenegru
08,09,2018 Gr2 Finlanda 1:0 Ungaria
08,09,2018 Gr2 Estonia 0:1 Grecia
09,09,2018 Gr3 Bulgaria 1:0 Norvegia
09,09,2018 Gr3 Cipru 2:1 Slovenia
10,09,2018 Gr1 Scoția 2:0 Albania
10,09,2018 Gr4 Serbia 2:2 România
10,09,2018 Gr4 Muntenegru 2:0 Lithuania
11,09,2018 Gr2 Finlanda 1:0 Estonia
11,09,2018 Gr2 Ungaria 2:1 Grecia
11,10,2018 Gr1 Israel 2:1 Scoția
11,10,2018 Gr4 Muntenegru 0:2 Serbia
11,10,2018 Gr4 Lithuania 1:2 România
12,10,2018 Gr2 Estonia 0:1 Finlanda
12,10,2018 Gr2 Grecia 1:0 Ungaria
13,10,2018 Gr3 Norvegia 1:0 Slovenia
13,10,2018 Gr3 Bulgaria 2:1 Cipru
14,10,2018 Gr1 Israel 2:0 Albania
14,10,2018 Gr4 România 0:0 Serbia
14,10,2018 Gr4 Lithuania 1:4 Muntenegru
15,10,2018 Gr2 Finlanda 2:0 Grecia
15,10,2018 Gr2 Estonia 3:3 Ungaria
16,10,2018 Gr3 Slovenia 1:1 Cipru
16,10,2018 Gr3 Norvegia 1:0 Bulgaria
15,11,2018 Gr2 Ungaria 2:0 Estonia
15,11,2018 Gr2 Grecia 1:0 Finlanda
16,11,2018 Gr3 Cipru 1:1 Bulgaria
16,11,2018 Gr3 Slovenia 1:1 Norvegia
17,11,2018 Gr1 Albania 0:4 Scoția
17,11,2018 Gr4 Serbia 2:1 Muntenegru
17,11,2018 Gr4 România 3:0 Lithuania
18,11,2018 Gr2 Ungaria 2:0 Finlanda
18,11,2018 Gr2 Grecia 0:1 Estonia
19,11,2018 Gr3 Cipru 0:2 Norvegia
19,11,2018 Gr3 Bulgaria 1:1 Slovenia
20,11,2018 Gr1 Scoția 3:2 Israel
20,11,2018 Gr4 Serbia 4:1 Lithuania
20,11,2018 Gr4 Muntenegru 0:1 România

 

  • Cele 4 câștigătoare ale grupelor, vor promova în Liga B, pentru ediția 2020;

  • Echipele care se vor clasa pe ultimul loc,vor retrograda în Liga D, pentru ediția 2020

  • Cele mai bune patru echipe din clasamentul C, care nu se califică pentru UEFA EURO 2020, intră în play-off în martie 2020, pentru un loc în turneul final EURO.

LIGA D
GRUPA 1 GRUPA 2 GRUPA 3 GRUPA 4
Georgia Belarus Azerbaijan Macedonia
Letonia Luxembourg Insulele Faroe Armenia
Kazakhstan Moldova Malta Liechtenstein
Andorra

San Marino

Kosovo

Gibraltar

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, LIGA D

06,09,2018 Gr1 Kazakhstan 0:2 Georgia
06,09,2018 Gr1 Letonia 0:0 Andorra
06,09,2018 Gr4 Armenia 2:1 Liechtenstein
06,09,2018 Gr4 Gibraltar 0:2 Macedonia
07,09,2018 Gr3 Azerbaijan 0:0 Kosovo
07,09,2018 Gr3 Insulele Faroe 3:1 Malta
08,09,2018 Gr2 Belarus 5:0 San Marino
08,09,2018 Gr2 Luxembourg 4:0 Moldova
09,09,2018 Gr1 Georgia 1:0 Letonia
09,09,2018 Gr4 Macedonia 2:0 Armenia
09,09,2018 Gr4 Liechtenstein 2:0 Gibraltar
10,09,2018 Gr1 Andorra 1:1 Kazakhstan
10,09,2018 Gr3 Malta 1:1 Azerbaijan
10,09,2018 Gr3 Kosovo 2:0 Insulele Faroe
11,09,2018 Gr2 Moldova 0:0 Belarus
11,09,2018 Gr2 San Marino 0:3 Luxembourg
11,10,2018 Gr3 Insulele Faroe 0:3 Azerbaijan
11,10,2018 Gr3 Kosovo 3:1 Malta
12,10,2018 Gr2 Moldova 2:0 San Marino
12,10,2018 Gr2 Belarus 1:0 Luxembourg
13,10,2018 Gr1 Letonia 1:1 Kazakhstan
13,10,2018 Gr1 Georgia 3:0 Andorra
13,10,2018 Gr4 Armenia 0:1 Gibraltar
13,10,2018 Gr4 Macedonia 4:1 Liechtenstein
14,10,2018 Gr3 Azerbaijan 1:1 Malta
14,10,2018 Gr3 Insulele Faroe 1:1 Kosovo
15,10,2018 Gr2 Luxembourg 3:0 San Marino
15,10,2018 Gr2 Belarus 0:0 Moldova
16,10,2018 Gr1 Kazakhstan 4:0 Andorra
16,10,2018 Gr1 Letonia 0:3 Georgia
16,10,2018 Gr4 Armenia 4:0 Macedonia
16,10,2018 Gr4 Gibraltar 2:1 Liechtenstein
15,11,2018 Gr1 Kazakhstan 1:1 Letonia
15,11,2018 Gr2 Luxembourg 0:2 Belarus
15,11,2018 Gr2 San Marino 0:1 Moldova
15,11,2018 Gr1 Andorra 1:1 Georgia
16,11,2018 Gr4 Gibraltar 2:6 Armenia
16,11,2018 Gr4 Liechtenstein 0:2 Macedonia
17,11,2018 Gr3 Azerbaijan 2:0 Insulele Faroe
17,11,2018 Gr3 Malta 0:5 Kosovo
18,11,2018 Gr2 San Marino 0:2 Belarus
18,11,2018 Gr2 Moldova 1:1 Luxembourg
19,11,2018 Gr1 Georgia 2:1 Kazakhstan
19,11,2018 Gr1 Andorra 0:0 Letonia
19,11,2018 Gr4 Macedonia 4:0 Gibraltar
19,11,2018 Gr4 Liechtenstein 2:2 Armenia
20,11,2018 Gr3 Malta 1:1 Insulele Faroe
20,11,2018 Gr3 Kosovo 4:0 Azerbaijan

 

  • Cele 4 câștigătoare ale grupelor, vor promova în Liga C, pentru ediția 2020;

  • Cele mai bune patru echipe din clasamentul C, care nu se califică pentru UEFA EURO 2020, intră în play-off în martie 2020, pentru un loc în turneul final EURO.

Sigla-UEFA-Nations-League

Competiția Liga Națiunilor UEFA, va incepe în 2018 și va fi organizată pe divizii, din care se va promova/retrograda. Liga Națiunilor va oferi capii de serie în preliminariile pentru Campionatul European si cel Mondial, precum și patru participante la EURO 2020.

Componența ligilor, confirmată de UEFA, la data de 11 Noiembrie 2018:

Liga A: Germania, Portugalia, Belgia, Spania, Franța, Anglia, Elveția, Italia, Polonia, Islanda, Croația, Olanda;
Liga B: Austria, Țara Galilor, Rusia, Slovacia, Suedia, Ucraina, Republic Irlanda, Bosnia și Herzegovina, Irlanda de Nord, Danemarca, Cehia, Turcia;
Liga C: Ungaria, România, Scoția, Slovenia, Grecia, Serbia, Albania, Norvegia, Muntenegru, Israel, Bulgaria, Finlanda, Cipru, Estonia, Lituania;
Liga D: Azerbaijan, Macedonia, Belarus, Georgia, Armenia, Letonia, Insulele Feroe, Luxemburg, Kazakhstan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosovo, San Marino, Gibraltar.

Diviziile A si B vor avea patru grupe de câte trei echipe, în timp ce Divizia C, va fi alcatuită dintr-o grupă cu trei echipe și trei grupe de câte patru echipe. Divizia D va fi formată din patru grupe a câte patru echipe.

Cele patru echipe câștigătoare din Liga A, se vor califica pentru Finala Ligii Națiunilor UEFA, care va avea loc în iunie 2019, cu două semifinale, un meci de clasa a treia și finala. O țară gazdă va fi numită de Comitetul Executiv al UEFA în decembrie 2018 din cadrul echipelor de finalist.
Câștigătorii grupului din ligile B, C și D vor câștiga promovarea, iar cei care termină partea de jos a grupurilor din ligile A, B și C vor fi retrogradate.

 

Tragerea la sorți pentru alcătuirea grupelor, va fi pe 24 January 2018, la SwissTech Convention Centre, Lausanne, când va fi prezentat și noul trofeu al Națiunii Națiunilor UEFA.

Calendar meciuri:

Etapa 1: 6–8 Septembrie 2018
Etapa 2: 9–11 Septembrie 2018
Etapa 3: 11–13 Octombrie 2018
Etapa 4: 14–16 Octombrie 2018
Etapa 5: 15–17 Noiembrie 2018
Etapa 6: 18–20 Noiembrie 2018
Tragerea la sorți Finala Ligii Națiunilor: December 2018
Finala: 5–9 Iunie 2019
UEFA EURO 2020 play-off tragere la sorți: 22 Noiembrie 2019
UEFA EURO 2020 play-offs: 26–31 Martie 2020

 

 

Loading...

 

 

 



 

Site-ul Fotbal-flash.ro, folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu utilizarea acestor informații și cu politica de utilizare a cookie-urilor. Am adaptat condițiile impuse, în conformitate cu REGULAMENTUL (UE) 2016/679 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI; dispozitiile Legii nr. 677/2001, pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date.

ACCEPT   Pentru edificare   Află mai multe   X