București,  04 Ianuarie 2018

Juventus, ultima echipă calificată în semifinalele Cupei Italiei, după ce a învins Torino, scor 2-0

Dybala-faza-meci-Juve-v-Torino

Miercuri, în ultimul meci din sferturile de finală ale Cupei Italiei, pe stadionul Allianz Stadium din Torino, Juventus a învins Torino, scor 2-0 și se califică pentru semifinale, urmând a întâlni Atalanta.

Juventus a reușit deschiderea scorului în minutul 15 prin Douglas Costa. Un balon ricoșat din Dybala, a ajuns la Costa, aflat la marginea careului, care a reluat fără preluare din vole și 1-0.

Ocazie de 2-0 în minutul 27, pentru Juve! Din pasa lui Douglas Costa, Dybala a șutat puternic din 12 metri și portarul Milinkovic-Savic are o intervenție salutară.

Juventus majorează diferența, 2-0 prin golul lui Mario Mandzukic, din minutul 67. O fază controversată, arbitrul Daniele Doveri fiind nevoit să vadă reluările video, întrucât cei de la Torino au reclamat un fault nesancționat, la faza premergătoare golului.

Tehnicianul echipei Juventus, Massimiliano Allegri, a declarat după victoria împotriva echipei Torino, conform Tuttosport, următoarele: „Felicit băieții care au reușit această victorie. În ciuda celor șapte schimbări, comparativ cu ziua de sâmbătă, jocul echipei a fost unul bun. La inceput am riscat. În a doua repriză a fost un joc diferit, am avut mai multe șanse și sunt mulțumit de ceea ce am făcut. Trebuie să continuăm tot așa, Atalanta a meritat victoria cu Napoli. Este o realitate a fotbalului italian, fizic, tehnic, bine organizat. Va fi dificil să o depășim în semifinale”.