Juventus înregistrează a 11-a victorie consecutivă în Serie-A

Cagliari-Juventus-1-4București, 12 ianuarie 2014. În fața a doar 5.000 de fani, din cauza lucrărilor de construcție la stadionul Sant'Elia, Pinilla deschide scorul în minutul 21 și Cagliari conduce pe Juventus. Apoi, Juventus s-a autodepășit reușind să întoarcă rezultatul și să învingă cu 4-1, grație golurilor marcate de Llorente (minutul 31 si 76), Marchisio (minutul 72), Lichtsteiner (minutul 80)

Așadar, Juventus învinge clar în deplasare Cagliari cu 4-1, și reușește a unsprezecea victorie consecutivă, menținând în același timp distanțele în clasmentuș Seriei A față de Roma (+8) și Napoli (+10). Cagliari a fost capabilă să țină în șah echipa lui Conte pentru mai mult de o oră, lucru care a făcut pe Juve să sufere mai mult decât se aștepta.

Lichtsteiner și Marchisio, s-au dovedit de neoprit fiind în formă deosebită. Juventus termină turul de campionat în avantaj, acumulând 52 de puncte, din care 25 au fost câștigate în deplasări.

Cu trei minute înaintea fluierului final, Pinilla, autorul unicului gol al gazdelor, primește cartonaș roșu și este eliminat.

Au evoluat următoarele formații:

Cagliari: 26 Adán, 14 Pisano (Cabrera - 77' ), 29 Murru, 05 Conti, 15 Rossettini, 13 Astori, 21 Dessena Booked, 07 Cossu Booked, 51 Pinilla Dismissed, 09 Sau (Ibarbo - 65' ), 20 Ekdal (Perico - 82' )

Juventus: 01 Buffon, 26 Lichtsteiner, 22 Asamoah, 03 Chiellini, 19 Bonucci, 04 Cáceres Booked, 23 Vidal (Padoin - 83' ), 06 Pogba, 14 Llorente, 10 Tévez (Giovinco - 82' ), 21 Pirlo (Marchisio - 66' ).