Juventus a urcat pe primul loc in Serie A

TevezBucuresti, 25 noiembrie 2013. Juventus Torino a castigat cu 2-0 in deplasarea de la Livorno din etapa a 13-a si a urcat pe prima pozitie in campionatul Italiei.

Duminica de la ora 16:00, Livorno a primit vizita celor de la Juventus Torino in etapa a 13-a din Serie A. La  site-ul cu cele mai tari promotii fotbal din Serie A, Juve era mare favorita la victorie. Ea a dominat clar partida, avand o posesie de 70%, insa asta nu a contat in prima repriza care s-a incheiat la egalitate. Oaspetii au ratat destul de multe ocazii. Dominarea acestora a continuat si in repriza secunda, insa de data aceasta atacantii au fost mai inspirati. Astfel in minutul 63 Juventus Torino a deschis scorul prin Fernando Llorente. Apoi in minutul 75 a venit randul lui Carlos Tevez sa inscrie si astfel scorul s-a facut 2-0 in favoarea echipei sale. In minutele 80 si 81 cei doi marcatori au fost inlocuiti, iar pana la final nu s-a mai marcat. In urma acestui succes, Juventus a urcat pe prima pozitie in clasament cu 34 de puncte, iar Livorno ocupa locul 16 cu 12 puncte.

Etapa a 13-a a fost insa una cu ghinion pentru alte echipe. A treia echipa din clasament, Napoli, a fost invinsa pe teren propriu cu 1-0 de Parma chiar daca la casele de pariuri online era mare favorita la victorie. Golul a fost marcat de Antonio Cassano in minutul 81. O alta echipa aflata in forma, Fiorentina, a pierdut cu 1-0 in deplasarea de la Udine. Golul a fost reusit de Heurtaux in minutul 34. Nici pentru AC Milan nu a fost o etapa buna, aceasta remizand 1-1 pe teren propriu cu Genoa. Milanezii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Kaka in minutul 4, insa peste doar cinci minute oaspetii au egalat prin fostul milanez, Alberto Gilardino. In minutul 36 Genoa a ramas in inferioritate numerica dupa ce Manfredini faultat in careu si a primit cartonasul rosu. Din pacate pentru AC Milan, lovitura de la 11 metri a fost ratata de Mario Balotelli.