Juventus a învins-o cu 3-0 pe AS Roma

Juventus-AS-Roma-3-0București, 06 ianuarie 2014. Campioana Juventus Torino a învins-o categoric pe teren propriu cu 3-0 pe AS Roma în etapa a 18-a din Serie A şi îşi măreşte avansul în clasament.

Duminică seara, Juventus Torino şi AS Roma s-au întâlnit în cel mai important meci din etapa a 18-a, a campionatului Italiei. Cele două se aflau pe primele două locuri înaintea acestei etape. Torinezii aveau cu cinci puncte multe mai mult şi erau favoriţi la victorie. Debutul a fost excelent pentru Juventus Torino, iar potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal Arturo Vidal a deschis scorul în minutul 17. Acesta a fost singurul gol din prima repriză, chiar dacă AŞ Roma a avut o posesie de peste 60%. Şi în repriză secundă oaspeţii au ţinut mai mult mingea, dar nu prea şi-au creat ocazii. Aşa că golurile au venit tot în poarta lor. Primul în minutul 48 şi a fost marcat de Leonardo Bonucci. Lucrurile au fost şi mai clare în minutul 75 când Daniele De Rossi a primit cartonaşul roşu, iar peste doar un minut Leandro Castan a văzut şi el cartonaşul roşu în urma unui henț intenționat pe linia porții. Penalty-ul a fost transformat fără probleme de Mirko Vucinic. Conduşi cu 3-0 şi fără doi jucători importanţi pe teren, AS Roma nu a mai contat în atac, dar a reușit să nu mai primească și alte goluri.

În urma acestei victorii, Juventus Torino a ajuns la 49 de puncte şi rămâne pe prima poziţie cu 8 puncte avans faţă de locul secund ocupat chiar de AS Roma. Romanii au 5 puncte avans faţă de Napoli, dar aceasta poate reduce din diferenţă dacă va învinge pe teren propriu pe Sampdoria. E clar că poziţia secundă în Serie A este foarte importantă deoarece potrivit unor ştiri şi pariuri Liga Campionilor de la bet, echipa de pe locul trei din Serie A vă trebui să joace un tur de calificare pentru a ajunge în faza grupelor.