București,  06 Ianuarie 2018

Inter a fost egalată de Fiorentina, în minutele de prelungire, scor 1-1, într-un meci al etapei a 20-a

Fiorentina-Inter-1-1-et-20

Pe stadionul Artemio Franchi, într-un meci al etapei a 20-a din Serie A, Fiorentina a întâlnit vineri Inter, la capătul căruia scorul a fost egal, 1-1. Inter, care a avut o posesie mai bună în prima repriză, reușește să deschidă scorul în minutul 55, prin Mauro Icardi. În urma unei faze fixe, Icardi reia cu capul, respinge în primă fază portarul Sportiello, mingea îi revine tot lui Icardi și înscrie cu un șut din câțiva metri.

Simeone reușește golul egalizator, cu un șut din 8 metri, în primul minut de prelungire al meciului, scorul de 1-1, fiind unul just, după cum au evoluat ostilitățile din teren.

Mauro Icardi, conduce în clasamentul golgheterilor din Seria A, cu 18 reușite, fiind urmat de Ciro Immobile (Lazio), cu 16 goluri și Paulo Dybala (Juventus), cu 14 goluri.

După acest rezultat, Inter rămâne pe poziția a 3-a din clasament, iar Fiorentina, urcă o poziție, locul 7 cu 28 puncte.