Inter Milano a învins-o cu 1-0 pe AC Milan

Inter-AC_Milan-1-0Bucureşti, 23 decembrie 2013. Inter Milano a câştigat cu 1-0 derby-ul de pe teren propriu cu AC Milan din etapa a 17-a şi rămâne pe locul 5 în campionatul Italiei.

Duminică de la ora 21:45, Inter Milano şi AC Milan s-a întâlnit în cadrul ultimului meci din etapa a 17-a din Serie A. Se anunţa o partidă foarte echilibrată, chiar dacă în ultimele două sezoane Inter Milano s-a impus de trei ori, iar o dată a fost egal. Acum potrivit celui mai bun comentariu live de fotbal AC Milan a dominat prima repriză, având o posesie de 56% şi mai multe ocazii de gol. Totuşi scorul după 45 de minute a fost 0-0. A doua parte a meciului a fost echilibrată din punct de vedere al posesiei, însă mult mai multe ocazii de gol a avut Inter Milano şi care pe finalul partidei a dat lovitura. Mai exact în minutul 86 prin Rodrigo Palacio. Pe finalul partidei „diavolii milanezi” au sperat să egaleze, însă n-au reuşit şi în prelungiri au primit un cartonaş roşu. Cel care l-a încasat a fost fostul jucător al celor de la Inter, Sulley Muntari.

În urma acestei victorii, Inter Milano a revenit pe locul 5 în Serie A cu 31 de puncte, însă este la 15 puncte în urma liderului Juventus Torino. De cealaltă parte AC Milan a coborât după această etapă pe locul 13 cu doar 19 puncte. Acum în campionatul Italiei urmează o pauză de două săptămâni. În următoarea etapă, Inter Milano va evolua în deplasare la Lazio Roma, în timp ce AC Milan primeşte vizita celor de la Atalanta.