București,  05 Ianuarie 2018

În prima manşă a optimilor Cupei Regelui, Barcelona a remizat în deplasare, scor 1-1, cu Celta Vigo

Celta-Barca-1-1-Cupa-Regelui

Barcelona se incurca pe terenul celor de la Celta in optimile Cupei Spaniei, în partida tur disputată joi și terminată cu scorul de 1-1. Returul va avea loc peste o saptamana, pe Camp Nou. Pentru Barcelona, a deschis scorul Arnaiz, în minutul 15, în timp ce Sisto, în minutul 31, a reușit golul egalizator pentru Celta Vigo.

Antrenorul echipei catalane, Ernesto Valverde, a menajat titularii de drept, Iniesta, Messi și Suarez, iar în schimb, au fost folosiți Aleix Vidal, Arnaiz și Denis Suarez, care au format trioul ofensiv.

Totodată, la Barca, a revenit după o accidentare la genunchi, de peste trei luni, care a necesitat și o intervenție chirurgicală, Ousmane Dembélé, de 20 de ani, care a fost introdus la jumătatea reprizei secunde.