București, 04 Ianuarie 2019

În meci restanță a etapei a 17-a, din La Liga, Villarreal și Real Madrid, au terminat la egalitate, scor 2-2

../Benzema-gol-cu-Villarreal

Într-un meci restant din etapa a 17-a, a campionatului spaniol, disputat joi pe stadionul El Madrigal, în fața unui număr de peste 20 mii de spectatori, Villarreal a obținut un rezultat de egalitate, scor 2-2, cu Real Madrid, după un meci de bun nivel tehnic, ambele echipe fiind mulțumite cu câte un punct. După acest rezultat, Real Madrid ocupă același loc 4, fiind la 7 puncte distanță, față de Barcelona, care ocupă prima poziție în clasamentul La Liga. Cu 16 puncte și datorită golaverajului, Villarreal, a urcat un loc, evadând practic din zona celor trei poziții retrogradabile.

Villarreal începe meciul în forță, iar în minutul 3, Samuel Chukwueze are o mare ocazie de gol. Șut al acestuia pe colțul lung de la 8 metri, însă portarul Thibaut Courtois are o intervenție excepţională, respingând cu piciorul din cădere. În minutul imediat următor, Santi Cazorla a marcat primul său gol din această ediție de campionat. Tot el a reușit și golul din minutul 82, care a adus și un punct mare, pentru evadarea din locurile de retrogradare.

Replica lui Real Madrid nu s-a lăsat așteptată și în minutul 20, conducea deja pe tabela de marcaj, cu scorul de 2-1, prin reușitele lui Karim Benzema, din minutul 7 și Raphael Varane, 20.

Antrenorul echipei Real Madrid, Santiago Solari, a declarat după egalul obținut în deplasare cu Villarreal, conform site-ului oficial al clubului madrilen, următoarele: „Când nu ucizi jocul, riști să ai mari emoții. Am avut meciul în mâinile noastre, la sfârșitul primei reprize cu ocazia lui Karim, iar în a doua cu ocaziile lui Lucas și Marcelo .Vom lupta în continuare în campionat. Astăzi, am vrut să câștigăm și am avut ocazia să o facem.”

Au evoluat următoarele formații: Villarreal- Asenjo; Layún, Álvaro, Víctor Ruiz, Jaume Costa; Javi Fuego (Trigueros, '81), Cáseres (Toko Ekambi, '63); Chukwueze, Fornals, Cazorla; Gerard (Bacca, '67).

Real Madrid- Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo; Casemiro, Modric (Valverde, '63), Kroos (Vinicius, '85); Lucas Vázquez, Benzema, Bale (Isco, '46).