Grupa I, preliminarii EURO-2020, program, rezultate și clasament

Grupa A, program, clasament - calificări
Grupa B, program, clasament - calificări
Grupa C, program, clasament - calificări
Grupa D, program, clasament - calificări
Grupa E, program, clasament - calificări
Grupa F, program, clasament - calificări
Grupa G, program, clasament - calificări
Grupa H, program, clasament - calificări
Grupa I, program, clasament - calificări
Grupa J, program, clasament - calificări
Golgheteri EURO 2020

 

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, GRUPA I, PRELIMINARII EURO 2020

19,11,19 Belgia 6:1 Cipru
19,11,19 San Marino 0:5 Rusia
19,11,19 Scoția 3:1 Kazakhstan
16,11,19 Rusia 1:4 Belgia
16,11,19 San Marino 1:3 Kazakhstan
16,11,19 Cipru 1:2 Scoția
13,10,19 Cipru 0:5 Rusia
13,10,19 Scoția 6:0 San Marino
13,10,19 Kazakhstan 0:2 Belgia
10,10,19 Belgia 9:0 San Marino
10,10,19 Rusia 4:0 Scoția
10,10,19 Kazakhstan 1:2 Cipru
09.09.19 Scoția 0:4 Belgia
09.09.19 Rusia 1:0 Kazakhstan
09.09.19 San Marino 0:4 Cipru
06.09.19 Cipru 1:1 Kazakhstan
06.09.19 San Marino 0:4 Belgia
06.09.19 Scoția 1:2 Rusia
11.06.19 Belgia 3:0 Scoția
11.06.19 Rusia 1:0 Cipru
11.06.19 Kazakhstan 4:0 San Marino
08.06.19 Rusia 9:0 San Marino
08.06.19 Belgia 3:0 Kazakhstan
08.06.19 Scoția 2:1 Cipru
24.03.19 Kazakhstan 0:4 Rusia
24.03.19 San Marino 0:2 Scoția
24.03.19 Cipru 0:2 Belgia
21.03.19 Kazakhstan 3:0 Scoția
21.03.19 Cipru 5:0 San Marino
21.03.19 Belgia 3:1 Rusia

 

 

Clasamentul Grupei I
# ECHIPA J V E Î Gm Gp Gd Pts
1 Belgia 10 10 0 0 40 5 35 30
2 Rusia 10 8 0 2 33 8 25 24
3 Scoția 10 5 0 5 18 19 -1 15
4 Kazakhstan 10 3 1 6 13 17 -4 10
5 Cipru 10 3 1 6 15 20 -5 10
6 San Marino 10 0 0 10 1 51 -50 0

 

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă. Meciurile din cadrul grupelor turneului final se vor desfășura pe următoarele stadioane:

Grupa A: Italia (Stadio Olimpico, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Grupa B: Rusia (Saint Petersburg Stadium), Danemarca (Parken Stadium, Copenhagen)
Grupa C: Olanda (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), România (Național Arena, București)
Grupa D: Anglia (Wembley Stadium, London), Scoția (Hampden Park, Glasgow)
Grupa E: Spania (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republica Irlanda (Dublin Arena)
Grupa F: Germania (Fußball Arena München, Munich), Ungaria (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)

 

Bucureștiul, pe harta UEFA Euro 2020, găzduiește 3 meciuri din Grupele Euro 2020 și un meci din 16-zecimi

Euro-2020-orase

Orașele unde se dispută jocurile turneului final:

Finala și semifinalele: Londra, Stadion Wembley

Câte 1 joc din Sferturi de finale: Baku, Azerbaijan: Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg

Câte 1 joc din Șaisprezecimi: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden

Câte 3 jocuri în Grupe: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden; Baku, Azerbaijan, Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg.

Euro-2020-welcome

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

 

Echipele care au câştigat turnee finale ale Campionatului European
3 Germania 1972, 1980, 1996
3 Spania 1964, 2008, 2012
2 Franța 1984, 2000
1 Portugalia 2016
1 Uniunea Sovietică 1960
1 Cehoslovacia 1976
1 Italia 1968
1 Olanda 1998
1 Danemarca 1992
1 Grecia 2004

UEFA-Euro-2020-sigla