Grupa G, preliminarii EURO-2020, program, rezultate și clasament

Grupa A, program, clasament - calificări
Grupa B, program, clasament - calificări
Grupa C, program, clasament - calificări
Grupa D, program, clasament - calificări
Grupa E, program, clasament - calificări
Grupa F, program, clasament - calificări
Grupa G, program, clasament - calificări
Grupa H, program, clasament - calificări
Grupa I, program, clasament - calificări
Grupa J, program, clasament - calificări
Golgheteri EURO 2020

 

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, GRUPA G, PRELIMINARII EURO 2020

19,11,19 Polonia 3:2 Slovenia
19,11,19 Letonia 1:0 Austria
19,11,19 Macedonia de Nord 1:0 Israel
16,11,19 Israel 1:2 Polonia
16,11,19 Austria 2:1 Macedonia de Nord
16,11,19 Slovenia 1:0 Letonia
15,10,19 Israel 3:1 Letonia
13,10,19 Polonia 2:0 Macedonia de Nord
13,10,19 Slovenia 0:1 Austria
10,10,19 Letonia 0:3 Polonia
10,10,19 Austria 3:1 Israel
10,10,19 Macedonia de Nord 2:1 Slovenia
09.09.19 Polonia 0:0 Austria
09.09.19 Slovenia 3:2 Israel
09.09.19 Letonia 0:2 Macedonia de Nord
06.09.19 Slovenia 2:0 Polonia
06.09.19 Austria 6:0 Letonia
05.09.19 Israel 1:1 Macedonia de Nord
10.06.19 Polonia 4:0 Israel
10.06.19 Macedonia de Nord 1:4 Austria
10.06.19 Letonia 0:5 Slovenia
07.06.19 Macedonia de Nord 0:1 Polonia
07.06.19 Austria 1:0 Slovenia
07.06.19 Letonia 0:3 Israel
24.03.19 Israel 4:2 Austria
24.03.19 Polonia 2:0 Letonia
24.03.19 Slovenia 1:1 Macedonia de Nord
21.03.19 Austria 0:1 Polonia
21.03.19 Macedonia de Nord 3:1 Letonia
21.03.19 Israel 1:1 Slovenia

 

 

Clasamentul Grupei G
# ECHIPA J V E Î Gm Gp Gd Pts
1 Polonia 10 8 1 1 18 5 13 25
2 Austria 10 6 1 3 19 9 10 19
3 Slovenia 10 4 2 4 16 11 5 14
4 Macedonia de Nord 10 4 2 4 12 13 -1 14
5 Israel 10 3 2 5 16 18 -2 11
6 Letonia 10 1 0 9 3 28 -25 3

 

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă. Meciurile din cadrul grupelor turneului final se vor desfășura pe următoarele stadioane:

Grupa A: Italia (Stadio Olimpico, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Grupa B: Rusia (Saint Petersburg Stadium), Danemarca (Parken Stadium, Copenhagen)
Grupa C: Olanda (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), România (Național Arena, București)
Grupa D: Anglia (Wembley Stadium, London), Scoția (Hampden Park, Glasgow)
Grupa E: Spania (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republica Irlanda (Dublin Arena)
Grupa F: Germania (Fußball Arena München, Munich), Ungaria (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)

 

Bucureștiul, pe harta UEFA Euro 2020, găzduiește 3 meciuri din Grupele Euro 2020 și un meci din 16-zecimi

Euro-2020-orase

Orașele unde se dispută jocurile turneului final:

Finala și semifinalele: Londra, Stadion Wembley

Câte 1 joc din Sferturi de finale: Baku, Azerbaijan: Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg

Câte 1 joc din Șaisprezecimi: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden

Câte 3 jocuri în Grupe: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden; Baku, Azerbaijan, Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg.

Euro-2020-welcome

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

 

Echipele care au câştigat turnee finale ale Campionatului European
3 Germania 1972, 1980, 1996
3 Spania 1964, 2008, 2012
2 Franța 1984, 2000
1 Portugalia 2016
1 Uniunea Sovietică 1960
1 Cehoslovacia 1976
1 Italia 1968
1 Olanda 1998
1 Danemarca 1992
1 Grecia 2004

UEFA-Euro-2020-sigla