Grupa F, preliminarii EURO-2020, program, rezultate și clasament

Grupa A, program, clasament - calificări
Grupa B, program, clasament - calificări
Grupa C, program, clasament - calificări
Grupa D, program, clasament - calificări
Grupa E, program, clasament - calificări
Grupa F, program, clasament - calificări
Grupa G, program, clasament - calificări
Grupa H, program, clasament - calificări
Grupa I, program, clasament - calificări
Grupa J, program, clasament - calificări
Golgheteri EURO 2020

 

 

PROGRAM ȘI REZULTATE, GRUPA F, PRELIMINARII EURO 2020

18,11,19 Malta 1:2 Norvegia
18,11,19 Spania 5:0 România
18,11,19 Suedia 3:0 Insulele Feroe
15,11,19 România 0:2 Suedia
15,11,19 Spania 7:0 Malta
15,11,19 Norvegia 4:0 Insulele Feroe
15,10,19 Insulele Feroe 1:0 Malta
15,10,19 România 1:1 Norvegia
15,10,19 Suedia 1:1 Spania
12,10,19 Malta 0:4 Suedia
12,10,19 Norvegia 1:1 Spania
12,10,19 Insulele Feroe 0:3 România
08.09.19 România 1:0 Malta
08.09.19 Spania 4:0 Insulele Feroe
08.09.19 Suedia 1:1 Norvegia
05.09.19 Insulele Feroe 0:4 Suedia
05.09.19 Norvegia 2:0 Malta
05.09.19 România 1:2 Spania
10.06.19 Insulele Feroe 0:2 Norvegia
10.06.19 Malta 0:4 România
10.06.19 Spania 3:0 Suedia
07.06.19 Insulele Feroe 1:4 Spania
07.06.19 Norvegia 2:2 România
07.06.19 Suedia 3:0 Malta
23.03.19 Malta 2:1 Insulele Feroe
23.03.19 Suedia 2:1 România
23.03.19 Spania 2-1 Norvegia
26.03.19 Malta 0:2 Spania
26.03.19 Norvegia 3:3 Suedia
26.03.19 România 4:1 Insulele Feroe

 

 

Clasamentul Grupei F
# ECHIPA J V E Î Gm Gp Gd Pts
1 SPANIA 10 8 2 0 31 5 26 26
2 SUEDIA 10 6 3 1 23 9 14 21
3 NORVEGIA 10 4 5 1 19 11 8 17
4 ROMÂNIA 10 4 2 4 17 15 2 14
5 MALTA 10 1 0 9 3 27 -24 3
6 INSULELE FEROE 10 1 0 9 4 30 -26 3

 

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă. Meciurile din cadrul grupelor turneului final se vor desfășura pe următoarele stadioane:

Grupa A: Italia (Stadio Olimpico, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Grupa B: Rusia (Saint Petersburg Stadium), Danemarca (Parken Stadium, Copenhagen)
Grupa C: Olanda (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), România (Național Arena, București)
Grupa D: Anglia (Wembley Stadium, London), Scoția (Hampden Park, Glasgow)
Grupa E: Spania (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republica Irlanda (Dublin Arena)
Grupa F: Germania (Fußball Arena München, Munich), Ungaria (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)

 

 

Bucureștiul, pe harta UEFA Euro 2020, găzduiește 3 meciuri din Grupele Euro 2020 și un meci din 16-zecimi

Euro-2020-orase

Orașele unde se dispută jocurile turneului final:

Finala și semifinalele: Londra, Stadion Wembley

Câte 1 joc din Sferturi de finale: Baku, Azerbaijan: Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg

Câte 1 joc din Șaisprezecimi: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden

Câte 3 jocuri în Grupe: Amsterdam, Amsterdam ArenA; Bilbao, Estadio de San Mamés; Bruxelles, Eurostadium; București, Arena Națională; Budapesta, Puskás Ferenc Stadion; Copenhaga, Stadion Parken; Dublin, Dublin Arena; Glasgow, Parcul Hampden; Baku, Azerbaijan, Stadion Olimpiya; München, Fußball Arena; Roma, Stadio Olimpico; Sankt Petersburg, Stadion Sankt Petersburg.

Euro-2020-welcome

Cele 24 echipe calificate în turneul final, vor fi împărțite în 6 Grupe, a câte 4 echipe, din care pentru Șaisprezecimi se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

 

Echipele care au câştigat turnee finale ale Campionatului European
3 Germania 1972, 1980, 1996
3 Spania 1964, 2008, 2012
2 Franța 1984, 2000
1 Portugalia 2016
1 Uniunea Sovietică 1960
1 Cehoslovacia 1976
1 Italia 1968
1 Olanda 1998
1 Danemarca 1992
1 Grecia 2004

UEFA-Euro-2020-sigla