Germania învinge cu scor zdrobitor Brazilia și se califică pentru FINALA Cupei Mondiale

Brazilia-Germania-1-7București, 09 Iulie 2014. Germania a administrat cea mai mare înfrângere Braziliei și s-a calificat în finala Cupei Mondiale, învingând, marţi, la Belo Horizonte, cu scorul de 7-1 (5-0)

Pentru Germania au înscris Muller '11, Klose '23, Kroos '24, '26, Khedira '29 şi Schurrle '69 şi '79, iar golul de onoare al Braziliei a fost marcat de Oscar în minutul 90.

"Trei goluri în patru minute și gazdele au fost în stare de șoc", a spus selecționerul Germaniei Joachim Low.

Joachim Low, a mai adăugat: "Am avut un joc persistent și clar, am fost curajoși și am crezut în propriile noastre forțe că vom câștiga acest meci".

Thomas Muller a solicitat coechipierilor săi, să pună "inima și sufletul" lor pentru jocul mult mai greu - finala Cupei Mondiale de duminică. "Desigur, nu ne așteptam la acest scor," a spus el. "Dar puteți vedea cât de diferite pot fi unele jocuri. Am spart toate ghinioanele, vrem să jucăm mai departe aşa şi să câştigăm titlul. "Am controlat jocul, astfel că până la mijlocul primei reprize și, la un moment dat, adversarul trebuie să greșească."

Au evoluat formațiile: Brazilia: Julio Cesar - Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo - Bernard, Fernandinho (Paulinho '46), Oscar, Luiz Gustavo, Hulk (Ramires '46) - Fred (Willian '69). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker '46), Höwedes - Khedira (Draxler '77), Schweinsteiger, Kroos - Müller, Klose (Schurrle '58), Özil. Selecţioner: Joachim Löw