București, 08 Octombrie 2018

Gaz Metan câștigă în deplasare, meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe și urcă pe locul trei

Sepsi-Gaz-1-2-et-11

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Gaz Metan, din cadrul etapei a 11-a, din Liga 1, disputat duminică la Sfântu Gheorghe, important pentru un loc de play-off, s-a încheiat cu scorul de 2-1, în favoarea oaspeților.

Pentru Sepsi, a deschis scorul Yasin Hamed, în minutul 31, în timp ce, pentru Gaz Metan, au marcat Iulian Cristea, minutul 38 și Caiado, în minutul 89.

Ținând cont de faptul că elevii pregătiți de Mihai Teja, au avut cele mai mari ocazii de gol, au meritat victoria. Astfel, Fofana în minutul 22, a șutat de la distanță, mingea izbind bara transversală, iar în partea a doua a meciului, Fortes scăpat singur spre poartă, a șutat din 12 metri, iar Niczuly s-a opus golului.

După acest rezultat, Gaz Metan urcă pe locul 3 în clasament, la un punct distanță față de FCSB, ocupanta locului 1 și la egalitate de puncte cu CFR, despărțite de golaveraj. Sepsi ocupă locul 7 după 11 meciuri disputate, cu 16 puncte, tot atâtea câte are și U Craiova, ocupanta locului 6.

Antrenorul echipei Gaz Metan, Mihai Teja, a declarat după victoria de la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi, la canalul TV Digi Sport 1, următoarele: „Eu cred că echipa mea, a avut deterninare, a avut atitudine, ca la fiecare meci. Jucătorii au dat dovadă că au caractere puternice, au avut spirit de sacrificiu. Chiar dacă, am început un pic mai greu meciul, după care am primit golul și a trebuit să ne revenim, am reușit să controlăm în mare meciul. Mă bucur și suntem fericiți pentru cele trei puncte. Am avut multe meciuri când am marcat pe final, ca și astăzi, asta înseamnă că stăm bine și fizic.”