București, 11 Decembrie 2017

Gaz Metan a remizat pe propriul teren, scor 0-0, cu CSU Craiova, într-un meci din etapa a 21-a

Gaz-Metan-v-CSU-Craiova-0-0

Echipa Gaz Metan a remizat pentru a 4-a oară consecutiv în Liga 1 și le dă speranțe jucătorilor lui Cristi Pustai în salvarea de la retrogradare, mai ales după meciul disputat duminică împotriva echipei CSU Craiova, care se luptă pentru titlu.

Meciul cu CSU Craiova, a fost unul pe muchie de cuțit, ambele echipe puteau obține victoria după marile ocazii ratate, astfel că rezultatul este unul echitabil.

Cele mai mari ocazii ale meciului, cte una de fiecare parte, au fost în minutele de prelungire ale meciului, atunci când, Alexandru Mitriță a ratat un penalty, obținut tot de el, în minutul 90+2, iar în minutul 90+5, Sergiu Popovici a trimis cu capul în bara transversală a porții lui Calancea.

În minutul 52, am asistat la o gravă accidentare a jucătorilor Darius Olaru și Renato Kelic, meciul fiind întrerupt mai bine de 5 minute, ambii jucători fiind transportați cu ambulanțele la spital, după ce au suferit comoții.

Antrenorul echipei CSU Craiova, Devic Mangia, a declarat după egalul obținut cu Gaz Metan, la postul TV Digi, următoarele: „Am făcut și greșeli tehnice, în a doua repriză am ratat mult, dar nu am reușit să înscriem. Gaz Metan și-a făcut meciul lor, a jucat pe contraatac, așa cum am repetat înainte. Am avut o primă repriză în care am jucat în ritmul nostru obișnuit, iar în a doua repriză, au fost momentele acelea de întrerupere, care ne-au creat dificultăți în a menține ritmul. În meciul cu CFR din etapa viitoare, echipă care se află pe primul loc în clasament, ne gândim să facem un meci foarte bun și altceva nu mai este nimic de zis.”