București, 01 Iulie 2018

Franța se califică în sferturile Cupei Mondiale, după ce a eliminat Argentina, într-un meci cu 7 goluri

Kylian-Mbappe-Cupa-Mondiala

Sâmbătă, pe Kazan Arena, în primul meci al optimilor Cupei Mondiale, Franța învinge Argentina, scor 4-3, după un meci cu răsturnări spectaculoase de scor. În sferturile de finală ale Cupei Mondiale, Franța se va confrunta vineri cu Uruguay, echipă care s-a calificat în optimi, după ce a învins sâmbătă Portugalia, scor 2-1.

Golurile echipei Franței, au fost marcate de Griezmann, 13' (pen); Pavard, 57' și Kylian Mbappé, 64' și 68', în timp ce pentru Argentina au marcat Di Maria, 41'; Mercado, 48' și Aguero, 90+3'. Jucătorul meciului a fost declarat atacantul francez Kylian Mbappé, autorul dublei din minutele 64 și 68.

Didier Deschamps, este cel mai longeviv antrenor din istoria echipei naționale a Franței, fiind la al 80-lea meci pe banca tehnică, după ce a câștigat Cupa Mondială în anul 1998.

Antrenorul Franței, Didier Deschamps, a declarat după meci, despre evoluția excelentă a lui Kylian Mbappé, conform L'Equipe, următoarele: „El este un tânăr jucător cu calități de excepție, la doar 19 de ani și va progresa în continuare. Sunt foarte fericit că este francez. El știe foarte bine jocul cu mingea. Într-un meci important, el și-a arătat tot talentul. Chiar dacă a trebuit să ajute apărarea, asta nu l-a împiedicat să atace foarte bine.”

Robbie-Williams-si-Aida-Garifullina

Joi, pe stadionul Luzhniki din Moscova, echipa gazdă a Cupei Mondiale, Rusia a surclasat Arabia Saudită, scor 5-0, în cadrul Grupei A...